Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Memozin Kolgrill AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Memozin Kolgrill AB ökade omsättningen med 11 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 3,4 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 69,9 procent — branschens median är 42,3 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 165 | 4 677 | 54 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 2 404 | 4 570 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,6 % | 1 356 | 5 658 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 3 471 | 5 656 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 % | 3 972 | 5 658 | 30 % |
| Soliditet | 69,9 % | 739 | 5 647 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 183 tkr | 3 505 | 5 658 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 3 500 | 5 658 | 38 % |
| Nettoomsättning | 4 733 tkr | 4 724 | 5 658 | 17 % |
| Rörelseresultat | 163 tkr | 3 892 | 5 658 | 31 % |
| Antal anställda | 4 | 4 251 | 5 658 | 25 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 032 | 12 079 | 25 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 4 806 | 11 907 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,6 % | 4 535 | 15 011 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 8 850 | 14 998 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 % | 9 620 | 15 016 | 36 % |
| Soliditet | 69,9 % | 1 653 | 15 009 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 183 tkr | 12 231 | 15 016 | 19 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 10 031 | 15 016 | 33 % |
| Nettoomsättning | 4 733 tkr | 13 776 | 15 016 | 8 % |
| Rörelseresultat | 163 tkr | 10 860 | 15 016 | 28 % |
| Antal anställda | 4 | 11 376 | 15 016 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 52 121 | 70 189 | 26 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 28 548 | 69 145 | 59 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,6 % | 26 719 | 87 530 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 52 016 | 87 448 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 % | 56 147 | 87 549 | 36 % |
| Soliditet | 69,9 % | 9 457 | 87 505 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 183 tkr | 70 185 | 87 550 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 58 295 | 87 550 | 33 % |
| Nettoomsättning | 4 733 tkr | 80 453 | 87 550 | 8 % |
| Rörelseresultat | 163 tkr | 63 432 | 87 550 | 28 % |
| Antal anställda | 4 | 66 450 | 87 550 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .