Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Member 24 AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Member 24 AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 128 jämförbara bolag är 7 procent.
Rörelsemarginalen är 5,8 procent, mot branschmedianens 5,7 procent.
Soliditeten ligger på 11,8 procent — branschens median är 37,5 procent.
Bolaget har 47 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Drift av gymanläggningar
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +17,8 % | 21 | 128 | 84 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 64 | 128 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 % | 80 | 128 | 38 % |
| Soliditet | 11,8 % | 113 | 128 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 626 tkr | 9 | 128 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 153 tkr | 36 | 128 | 72 % |
| Nettoomsättning | 123 426 tkr | 5 | 128 | 96 % |
| Rörelseresultat | 7 174 tkr | 7 | 128 | 95 % |
| Antal anställda | 47 | 6 | 128 | 95 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +17,8 % | 5 478 | 24 743 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 11 168 | 24 710 | 55 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 % | 15 213 | 24 752 | 39 % |
| Soliditet | 11,8 % | 22 452 | 24 704 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 626 tkr | 8 270 | 24 753 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | 153 tkr | 9 959 | 24 753 | 60 % |
| Nettoomsättning | 123 426 tkr | 3 335 | 24 753 | 87 % |
| Rörelseresultat | 7 174 tkr | 3 584 | 24 753 | 86 % |
| Antal anställda | 47 | 2 700 | 24 753 | 89 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +17,8 % | 17 696 | 87 562 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 40 858 | 87 475 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 % | 54 465 | 87 581 | 38 % |
| Soliditet | 11,8 % | 80 970 | 87 381 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 626 tkr | 28 013 | 87 582 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 153 tkr | 35 517 | 87 582 | 59 % |
| Nettoomsättning | 123 426 tkr | 9 405 | 87 582 | 89 % |
| Rörelseresultat | 7 174 tkr | 10 340 | 87 582 | 88 % |
| Antal anställda | 47 | 7 412 | 87 582 | 92 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .