Aktiebolag Göteborg
Memalign AB
61 sökningar
Omsättning 2025
1,6 mkr
−1,9 %Rörelsemarginal
27,8 %
−5,2 p.e.Soliditet
82,1 %
+1,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 574 | 1 604 | 1 280 | 870 | 1 232 |
| Rörelseresultat | 438 | 530 | 196 | 92 | 303 |
| Årets resultat | 398 | 435 | 246 | 371 | 458 |
| Eget kapital | 1 827 | 1 429 | 1 494 | 1 648 | 2 277 |
| Balansomslutning | 3 077 | 2 551 | 2 458 | 2 486 | 3 225 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 574 | 1 604 | 1 280 | 870 | 1 232 |
| Personalkostnader | 1 056 | 997 | 1 025 | 683 | 854 |
| Övriga externa kostnader | 80 | 77 | 79 | 95 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 20 | — | — |
| Rörelseresultat | 438 | 530 | 196 | 92 | 303 |
| Ränteintäkter | 157 | 166 | 8 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 593 | 695 | 301 | 467 | 600 |
| Bokslutsdispositioner | −85 | −140 | 16 | 5 | −19 |
| Skatt | 109 | 120 | 71 | 101 | 124 |
| Årets resultat | 398 | 435 | 246 | 371 | 458 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 538 | 1 538 | 1 538 | 1 538 | 1 877 |
| Kortfristiga fordringar | 266 | 136 | 375 | 14 | 143 |
| Kassa och bank | 1 273 | 877 | 545 | 934 | 1 205 |
| Omsättningstillgångar | 1 540 | 1 013 | 920 | 948 | 1 348 |
| Summa tillgångar | 3 077 | 2 551 | 2 458 | 2 486 | 3 225 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 379 | 944 | 1 198 | 1 227 | 1 769 |
| Eget kapital | 1 827 | 1 429 | 1 494 | 1 648 | 2 277 |
| Justerat eget kapital | 2 525 | 2 059 | 2 013 | 2 180 | 2 813 |
| Obeskattade reserver | 879 | 794 | 654 | 670 | 675 |
| Kortfristiga skulder | 371 | 328 | 310 | 168 | 273 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 077 | 2 551 | 2 458 | 2 486 | 3 225 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Memalign AB 1,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 935 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 27,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 82,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva utveckling, marknadsföring samt försäljning av programvara och dess kringtjänster. Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT och företagets organisation. Slutligen skall företaget bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Hallberg (f. 1971) Styrelseledamot
- Anne Yliniska (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-06-05 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Sandsjövägen 2 D, 438 92, Härryda Besök: Sandsjövägen 2 D, Härryda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |