Aktiebolag Göteborg
Mellors Fastighetsunderhåll AB
44 sökningar
Omsättning 2025
2,5 mkr
+91,6 %Rörelsemarginal
22,9 %
+20,7 p.e.Soliditet
81,8 %
−9,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 537 | 1 324 | 1 359 | 2 665 | 1 516 | 1 512 | 1 140 | 2 052 |
| Rörelseresultat | 582 | 30 | −260 | 478 | 272 | 272 | 165 | 179 |
| Årets resultat | 431 | 30 | −249 | 373 | 212 | 192 | 0 | 116 |
| Eget kapital | 1 371 | 941 | 911 | 1 160 | 787 | 575 | 315 | 269 |
| Balansomslutning | 1 676 | 1 027 | 1 047 | 1 401 | 930 | 876 | 594 | 655 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 537 | 1 324 | 1 359 | 2 665 | 1 516 | 1 512 | 1 140 | 2 052 |
| Personalkostnader | 957 | 642 | 808 | 854 | 532 | 443 | 404 | 585 |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 41 | 49 | 73 | 49 | 42 | 39 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 874 | 560 | 725 | 1 006 | 569 | 653 | 451 | 785 |
| Övriga rörelseposter, netto | −88 | −51 | −37 | −254 | −94 | −102 | −81 | −464 |
| Rörelseresultat | 582 | 30 | −260 | 478 | 272 | 272 | 165 | 179 |
| Ränteintäkter | 3 | 13 | 14 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 3 | 10 | 3 | 31 | 22 | 30 |
| Resultat efter finansiella poster | 585 | 41 | −249 | 470 | 268 | 241 | 143 | 149 |
| Bokslutsdispositioner | −95 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 59 | 11 | 0 | 97 | 56 | 50 | 16 | 33 |
| Årets resultat | 431 | 30 | −249 | 373 | 212 | 192 | 0 | 116 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 101 | 38 | 79 | 117 | 53 | 49 | 79 | 118 |
| Kortfristiga fordringar | 544 | 302 | 179 | 133 | 141 | 709 | 421 | 502 |
| Kassa och bank | 1 031 | 687 | 789 | 1 151 | 736 | 118 | 94 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 1 575 | 989 | 968 | 1 284 | 877 | 827 | 515 | 537 |
| Summa tillgångar | 1 676 | 1 027 | 1 047 | 1 401 | 930 | 876 | 594 | 655 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 890 | 861 | 1 110 | 737 | 525 | 333 | 219 | 103 |
| Eget kapital | 1 371 | 941 | 911 | 1 160 | 787 | 575 | 315 | 269 |
| Justerat eget kapital | 1 446 | 941 | 911 | 1 160 | 787 | 575 | 315 | 269 |
| Obeskattade reserver | 95 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 210 | 86 | 136 | 241 | 143 | 301 | 279 | 386 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 676 | 1 027 | 1 047 | 1 401 | 930 | 876 | 594 | 655 |
Verksamhet
Mätt mot de 573 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mellors Fastighetsunderhåll AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 22,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 81,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 92 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tak- och fasadtvätt samt klottersanering och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rayhaan Mellors (f. 1978) Styrelseledamot
- Hiba Abou-Taouk (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Rengöring av byggnader (SNI 81221) |
| Adress | Box 224, 421 23, Västra Frölunda Besök: Box 224, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |