Aktiebolag Gislaved
Melins Metall AB
131 sökningar
Omsättning 2025
22,1 mkr
+32,6 %Rörelsemarginal
4,3 %
+2,7 p.e.Soliditet
33,1 %
−43,4 p.e.Anställda
10
+11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 144 | 16 706 | 20 674 | 26 763 | 27 194 |
| Rörelseresultat | 959 | 278 | 2 400 | 5 484 | 6 712 |
| Årets resultat | 633 | 415 | 1 966 | 4 223 | 5 088 |
| Eget kapital | 5 343 | 7 710 | 13 955 | 13 989 | 13 766 |
| Balansomslutning | 20 144 | 11 795 | 18 501 | 19 002 | 18 890 |
| Anställda | 10 | 9 | 12 | 12 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 144 | 16 706 | 20 674 | 26 763 | 27 194 |
| Personalkostnader | 5 625 | 6 277 | 8 396 | 8 203 | 8 470 |
| Av- och nedskrivningar | 836 | 859 | 631 | 568 | 500 |
| Övriga externa kostnader | 8 751 | 5 474 | 3 980 | 4 828 | 5 632 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 973 | −3 818 | −5 267 | −7 680 | −5 880 |
| Rörelseresultat | 959 | 278 | 2 400 | 5 484 | 6 712 |
| Ränteintäkter | 30 | 104 | 119 | — | — |
| Räntekostnader | 166 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 823 | 381 | 2 519 | 5 500 | 6 713 |
| Bokslutsdispositioner | −21 | 165 | −22 | −212 | −287 |
| Skatt | 169 | 131 | 530 | 1 066 | 1 338 |
| Årets resultat | 633 | 415 | 1 966 | 4 223 | 5 088 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 289 | 6 570 | 7 368 | 7 660 | 6 904 |
| Varulager | 2 051 | 1 554 | 1 758 | 2 920 | 2 825 |
| Kortfristiga fordringar | 3 804 | 1 017 | 2 507 | 2 115 | 2 952 |
| Kassa och bank | 0 | 2 654 | 6 868 | 6 307 | 6 208 |
| Omsättningstillgångar | 5 855 | 5 226 | 11 133 | 11 342 | 11 986 |
| Summa tillgångar | 20 144 | 11 795 | 18 501 | 19 002 | 18 890 |
| Aktiekapital | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Balanserat resultat | 2 310 | 4 895 | 9 589 | 7 366 | 6 278 |
| Eget kapital | 5 343 | 7 710 | 13 955 | 13 989 | 13 766 |
| Justerat eget kapital | 6 664 | 9 015 | 15 391 | 15 408 | 15 017 |
| Obeskattade reserver | 1 664 | 1 644 | 1 809 | 1 787 | 1 575 |
| Avsättningar | 648 | 654 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 7 650 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 839 | 1 787 | 2 737 | 3 226 | 3 549 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 144 | 11 795 | 18 501 | 19 002 | 18 890 |
| Ställda säkerheter | 12 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
Verksamhet
Melins Metall AB stängde räkenskapsåret 2025 med 22,1 miljoner kronor i omsättning. Rörelsemarginalen landade på 4,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 33,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 33 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med gjutgods ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jan Hellkvist (f. 1958) Verkställande direktör
Styrelse
- Daniel Larsson (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Stefan Larsson (f. 1983) Styrelseledamot
- Martin Larsson Arlid (f. 1980) Styrelseledamot
- Jan Hellkvist (f. 1958) Styrelseledamot
- Pia Hellkvist (f. 1964) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Marcus Davidsson (f. 1987) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | UMAB Group AB (559186-7725) |
|---|---|
| Koncernmoder | UMAB Group AB (559186-7725) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-07-11 |
|---|---|
| Bransch | Gjutning av lättmetall (SNI 24530) |
| Adress | Norra vägen 7, 334 32, Anderstorp Besök: Norra Vägen 7, Anderstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0371-587550 |