Aktiebolag Valdemarsvik 105 sökningar
Meilinktrav AB
Tävling med hästar
Omsättning 2025
4,8 mkr
+40,9 %Rörelsemarginal
10,2 %
−8,2 p.e.Soliditet
27,4 %
+5,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 844 | 3 438 | 2 015 | 1 724 | 1 703 | 2 111 | 2 385 |
| Rörelseresultat | 496 | 634 | 18 | 136 | −90 | 266 | 60 |
| Årets resultat | 254 | 31 | 35 | 40 | 44 | 51 | 21 |
| Eget kapital | 862 | 608 | 577 | 542 | 502 | 458 | 407 |
| Balansomslutning | 3 141 | 2 811 | 2 000 | 1 807 | 1 666 | 1 635 | 1 363 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 844 | 3 438 | 2 015 | 1 724 | 1 703 | 2 111 | 2 385 |
| Personalkostnader | 861 | 402 | 199 | 199 | 247 | 247 | 240 |
| Av- och nedskrivningar | 342 | 250 | 239 | 241 | 236 | 159 | 125 |
| Övriga externa kostnader | 539 | 531 | 440 | 219 | 414 | 415 | 434 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 606 | −1 621 | −1 119 | −929 | −896 | −1 024 | −1 526 |
| Rörelseresultat | 496 | 634 | 18 | 136 | −90 | 266 | 60 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 63 | 42 | 46 | 34 | 36 | 28 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | 397 | 425 | −27 | 102 | −126 | 237 | 40 |
| Bokslutsdispositioner | −95 | −365 | 62 | −62 | 170 | −170 | 0 |
| Skatt | 48 | 29 | 0 | 0 | 0 | 17 | 20 |
| Årets resultat | 254 | 31 | 35 | 40 | 44 | 51 | 21 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 346 | 1 515 | 1 279 | 1 004 | 1 191 | 748 | 575 |
| Varulager | 351 | 368 | 200 | 421 | 278 | 258 | 283 |
| Kortfristiga fordringar | 611 | 504 | 281 | 245 | 196 | 233 | 309 |
| Kassa och bank | 833 | 424 | 240 | 137 | 0 | 397 | 195 |
| Omsättningstillgångar | 1 795 | 1 296 | 721 | 803 | 475 | 887 | 788 |
| Summa tillgångar | 3 141 | 2 811 | 2 000 | 1 807 | 1 666 | 1 635 | 1 363 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 508 | 477 | 442 | 402 | 358 | 307 | 286 |
| Eget kapital | 862 | 608 | 577 | 542 | 502 | 458 | 407 |
| Justerat eget kapital | 1 227 | 898 | 577 | 591 | 502 | 593 | 407 |
| Obeskattade reserver | 460 | 365 | 0 | 62 | 0 | 170 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 124 | 1 213 | 1 116 | 859 | 974 | 934 | 833 |
| Kortfristiga skulder | 695 | 625 | 307 | 344 | 190 | 73 | 123 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 141 | 2 811 | 2 000 | 1 807 | 1 666 | 1 635 | 1 363 |
| Ställda säkerheter | 1 012 | 1 253 | 851 | 659 | 809 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 779 granskade bolag ligger Meilinktrav AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 4,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,2 procent, och soliditeten var god — 27,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 41 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Valdemarsvik.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva träning, tävling, avel och handel med travhästar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Diederik Meilink (f. 1963) Styrelseledamot
- Kerstin Helena Ahlberg (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-12-12 |
|---|---|
| Adress | Näsby 60, 155 93, Nykvarn Besök: Näsby 60, Nykvarn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3600648 |