Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Mega i Dalarna AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Mega i Dalarna AB ökade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 119 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −0,7 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 27,9 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 38 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 767 | 1 913 | 60 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 1 752 | 1 888 | 7 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,0 % | 478 | 2 119 | 77 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 1 817 | 2 118 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −14,1 % | 1 952 | 2 119 | 8 % |
| Soliditet | 27,9 % | 1 723 | 2 117 | 19 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 647 tkr | 1 155 | 2 119 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | −11 tkr | 1 819 | 2 119 | 14 % |
| Nettoomsättning | 62 603 tkr | 230 | 2 119 | 89 % |
| Rörelseresultat | −410 tkr | 1 950 | 2 119 | 8 % |
| Antal anställda | 38 | 149 | 2 119 | 93 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 828 | 2 132 | 61 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 1 977 | 2 102 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,0 % | 371 | 2 340 | 84 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 1 987 | 2 339 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | −14,1 % | 2 162 | 2 340 | 8 % |
| Soliditet | 27,9 % | 1 760 | 2 335 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 647 tkr | 1 361 | 2 340 | 42 % |
| Rörelseresultat per anställd | −11 tkr | 1 985 | 2 340 | 15 % |
| Nettoomsättning | 62 603 tkr | 348 | 2 340 | 85 % |
| Rörelseresultat | −410 tkr | 2 127 | 2 340 | 9 % |
| Antal anställda | 38 | 198 | 2 340 | 92 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 34 185 | 78 066 | 56 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 71 880 | 76 952 | 7 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,0 % | 14 941 | 87 565 | 83 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 71 876 | 87 484 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | −14,1 % | 79 134 | 87 585 | 10 % |
| Soliditet | 27,9 % | 65 981 | 87 398 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 647 tkr | 51 951 | 87 586 | 41 % |
| Rörelseresultat per anställd | −11 tkr | 71 934 | 87 586 | 18 % |
| Nettoomsättning | 62 603 tkr | 16 335 | 87 586 | 81 % |
| Rörelseresultat | −410 tkr | 76 612 | 87 586 | 13 % |
| Antal anställda | 38 | 9 372 | 87 586 | 89 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .