Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Meet Göteborg AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Meet Göteborg AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 6,8 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 41,6 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 273 | 5 020 | 55 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 3 413 | 4 910 | 30 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,5 % | 3 215 | 5 659 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | 2 528 | 5 656 | 55 % |
| Avkastning på eget kapital | 66,7 % | 653 | 5 659 | 88 % |
| Soliditet | 41,6 % | 3 367 | 5 646 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 843 tkr | 704 | 5 659 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 126 tkr | 1 925 | 5 659 | 66 % |
| Nettoomsättning | 12 902 tkr | 1 660 | 5 659 | 71 % |
| Rörelseresultat | 880 tkr | 1 902 | 5 659 | 66 % |
| Antal anställda | 7 | 2 443 | 5 659 | 57 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 074 | 13 483 | 25 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 8 244 | 13 293 | 38 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,5 % | 8 208 | 15 012 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | 6 302 | 14 998 | 58 % |
| Avkastning på eget kapital | 66,7 % | 1 015 | 15 017 | 93 % |
| Soliditet | 41,6 % | 8 511 | 14 973 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 843 tkr | 7 913 | 15 017 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 126 tkr | 6 917 | 15 017 | 54 % |
| Nettoomsättning | 12 902 tkr | 8 762 | 15 017 | 42 % |
| Rörelseresultat | 880 tkr | 7 408 | 15 017 | 51 % |
| Antal anställda | 7 | 7 850 | 15 017 | 48 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 58 072 | 78 296 | 26 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 47 897 | 77 179 | 38 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,5 % | 48 115 | 87 570 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | 36 851 | 87 488 | 58 % |
| Avkastning på eget kapital | 66,7 % | 6 121 | 87 590 | 93 % |
| Soliditet | 41,6 % | 49 252 | 87 388 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 843 tkr | 45 381 | 87 591 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 126 tkr | 39 825 | 87 591 | 55 % |
| Nettoomsättning | 12 902 tkr | 50 507 | 87 591 | 42 % |
| Rörelseresultat | 880 tkr | 42 867 | 87 591 | 51 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .