Aktiebolag Stockholm
Medsbag AB
50 sökningar
Omsättning 2025
10 tkr
Rörelsemarginal
-1480,0 %
Soliditet
16,8 %
+16,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −148 | −26 | −99 | −378 | −1 083 |
| Årets resultat | −164 | −26 | −99 | −378 | −1 083 |
| Eget kapital | 55 | 0 | 51 | −225 | 167 |
| Balansomslutning | 328 | 99 | 122 | 193 | 167 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 207 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 93 | 24 | 86 | 337 | 804 |
| Övriga rörelseposter, netto | −62 | — | −11 | — | — |
| Rörelseresultat | −148 | −26 | −99 | −378 | −1 083 |
| Räntekostnader | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −164 | −26 | −99 | −378 | −1 083 |
| Årets resultat | −164 | −26 | −99 | −378 | −1 083 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 | 9 | 12 | 15 | 0 |
| Varulager | 65 | 65 | 65 | 67 | 67 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 4 | 18 | 23 | 0 |
| Kassa och bank | 244 | 21 | 27 | 88 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 322 | 90 | 110 | 178 | 167 |
| Summa tillgångar | 328 | 99 | 122 | 193 | 167 |
| Aktiekapital | 100 | 0 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −11 | 0 | −324 | 53 | 0 |
| Eget kapital | 55 | 0 | 51 | −225 | 167 |
| Justerat eget kapital | 55 | 0 | 51 | −225 | 167 |
| Långfristiga skulder | 193 | 0 | 0 | 400 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 80 | 10 | 71 | 18 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 328 | 99 | 122 | 193 | 167 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 171 granskade bolag ligger Medsbag AB strax under mitten räknat på omsättning, med 10 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1480,0 procent, och soliditeten var måttlig — 16,8 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget är ett patientinitiativ som verkar för att höja status och säkerheten för barn och ungdomar med allergi, astma, diabetes och epilepsi, det vill säga de närmare 500 miljoner vardagshjältar som bär med sig livsviktig medicin i vardagen. Företaget utvecklar och marknadsför en standardiserad symbolväska, som genom bl.a. synbarhet och den audiobaserade handlingsplanen inkluderar alla barn och unga som bär med sig mediciner genom skolvardagens samtliga aktiviteter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Henrik Lohk (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
- Henrik Lohk (f. 1967) Styrelseledamot
- Rebecca Byron Lohk (f. 1972) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | BBEX Company AB (556871-5485) |
|---|---|
| Koncernmoder | BBEX Company AB (556871-5485) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-01-12 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123) |
| Adress | Katarina Bangata 13, 116 39, Stockholm Besök: Katarina Bangata 13, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |