Aktiebolag Stockholm
Medpace Sweden AB
200 sökningar
53,1 mkr
+22,4 %5,9 %
+0,3 p.e.69,9 %
+2,2 p.e.39
+11,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 53 094 | 43 392 | 42 096 | 36 747 | 25 425 | 24 036 | 22 422 | 15 020 |
| Rörelseresultat | 3 124 | 2 415 | 2 279 | 1 561 | 1 039 | 1 306 | 905 | 790 |
| Årets resultat | 2 592 | 1 908 | 1 701 | 1 232 | 835 | 1 074 | 699 | 629 |
| Eget kapital | 11 196 | 8 604 | 6 696 | 4 995 | 3 763 | 2 928 | 1 853 | 1 155 |
| Balansomslutning | 16 015 | 12 698 | 10 833 | 9 162 | 8 034 | 5 759 | 3 389 | 2 276 |
| Anställda | 39 | 35 | 35 | 32 | 27 | 20 | 21 | 17 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 53 094 | 43 392 | 42 096 | 36 747 | 25 425 | 24 036 | 22 422 | 15 020 |
| Personalkostnader | 45 089 | 39 579 | 38 197 | 34 801 | 23 922 | 19 718 | 19 224 | 13 226 |
| Av- och nedskrivningar | 132 | 125 | 74 | 87 | 116 | 146 | 117 | 64 |
| Övriga externa kostnader | 4 748 | 1 273 | 1 546 | 298 | 349 | 2 866 | 2 176 | 940 |
| Rörelseresultat | 3 124 | 2 415 | 2 279 | 1 561 | 1 039 | 1 306 | 905 | 790 |
| Ränteintäkter | 124 | 1 | 8 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 147 | 6 | 0 | 10 | 9 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 248 | 2 416 | 2 141 | 1 555 | 1 053 | 1 296 | 896 | 813 |
| Skatt | 656 | 508 | 440 | 323 | 218 | 222 | 197 | 184 |
| Årets resultat | 2 592 | 1 908 | 1 701 | 1 232 | 835 | 1 074 | 699 | 629 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 380 | 380 | 258 | 99 | 141 | 204 | 279 | 103 |
| Kortfristiga fordringar | 12 518 | 8 656 | 6 031 | 7 966 | 506 | 4 203 | 1 582 | 1 285 |
| Kassa och bank | 3 117 | 3 662 | 4 544 | 1 097 | 7 387 | 1 351 | 1 529 | 887 |
| Omsättningstillgångar | 15 634 | 12 318 | 10 575 | 9 063 | 7 893 | 5 554 | 3 111 | 2 173 |
| Summa tillgångar | 16 015 | 12 698 | 10 833 | 9 162 | 8 034 | 5 759 | 3 389 | 2 276 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 8 504 | 6 596 | 4 895 | 3 663 | 2 828 | 1 754 | 1 054 | 426 |
| Eget kapital | 11 196 | 8 604 | 6 696 | 4 995 | 3 763 | 2 928 | 1 853 | 1 155 |
| Justerat eget kapital | 11 196 | 8 604 | 6 696 | 4 995 | 3 763 | 2 928 | 1 853 | 1 155 |
| Kortfristiga skulder | 4 819 | 4 094 | 4 137 | 4 167 | 4 271 | 2 831 | 1 536 | 1 121 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 015 | 12 698 | 10 833 | 9 162 | 8 034 | 5 759 | 3 389 | 2 276 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 329 granskade bolag ligger Medpace Sweden AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 53,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 69,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 39 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och utveckla nya läkeme- delsprodukter och bedriva därmed förenlig verksamhet såsom: a) att utveckla, organisera, genomföra och stödja klinisk forsk- ning, b) att förvärva, äga och avyttra aktier i andra bolag och förvär- va, äga och avyttra intressen i andra företag eller på annat sätt delta i företag samt förvärva, äga och avyttra andra aktier och andelar, c) att bedrva administration, förvaltning eller ge rådgivning åt andra bolag eller företag, d) att, i dess vidaste betydelse, uppta och bevilja lån samt be- vilja andra säkerheter (inklusive garantier och pantsättning) för bolagets skulder och för tredje parts skulder samt ställa ut, förvärva och avyttra säkerheter genom införlivande av rättigheter och'/eller skyldigheter samt ställa ut, förvärva och avyttra and- ra tillgångar samt förvärva, avyttra, hyra, leasa, förvalta, inar- beta direkt eller indirekt, utnyttja registrerad egendom, samt vidta andra främjande åtgärder i samband punkterna a till d.
Styrelse & ledning
- Stephen Paul Ewald (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Jenny Lopes Da Silva (f. 1980) Styrelseledamot
- Rebecka Fernkrans-Käller (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Fredrik Danielsson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
- Steven Paul Buczek (f. 1979) Extern firmatecknare
- Brandon Joseph Ebken (f. 1976) Extern firmatecknare
- Christopher Scott Pfaff (f. 1984) Extern firmatecknare
- Alfred Fraunhofer (f. 1960) Extern firmatecknare
- Eric Franklyn Strunk (f. 1968) Extern firmatecknare
- Kevin Michael Brady (f. 1974) Extern firmatecknare
- Ryan Dale Sakemiller (f. 1971) Extern firmatecknare
- Amy Gasser Callow (f. 1969) Extern firmatecknare
- Adam James Moyer (f. 1978) Extern firmatecknare
- Jesse Jacob Geiger (f. 1974) Extern firmatecknare
- Jon Thomas Wynne II (f. 1975) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | MEDPACE EUROPE HOLDING BV |
|---|---|
| Koncernmoder | MEDPACE EUROPE HOLDING BV |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-03-02 |
|---|---|
| Bransch | Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109) |
| Adress | Box 6343, 102 35, Stockholm Besök: Box 6343, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |