Aktiebolag Fagersta
Medium Group AB
138 sökningar
Omsättning 2025
8,8 mkr
−14,4 %Rörelsemarginal
12,8 %
+1,6 p.e.Soliditet
57,1 %
+1,8 p.e.Anställda
9
−25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 770 | 10 245 | 10 237 | 10 125 | 12 438 |
| Rörelseresultat | 1 122 | 1 143 | 941 | 977 | 1 653 |
| Årets resultat | 909 | 935 | 765 | 782 | 1 310 |
| Eget kapital | 1 123 | 1 214 | 1 279 | 1 514 | 1 732 |
| Balansomslutning | 1 966 | 2 196 | 2 329 | 2 633 | 3 019 |
| Anställda | 9 | 12 | 12 | 12 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 770 | 10 245 | 10 237 | 10 125 | 12 438 |
| Personalkostnader | 2 757 | 3 859 | 3 741 | 3 777 | 4 376 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 144 | 144 | 144 | 138 |
| Övriga externa kostnader | 2 657 | 3 202 | 3 159 | 3 139 | 3 989 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 215 | −1 897 | −2 252 | −2 088 | −2 282 |
| Rörelseresultat | 1 122 | 1 143 | 941 | 977 | 1 653 |
| Ränteintäkter | 28 | 41 | 30 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 3 | 0 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 149 | 1 184 | 969 | 988 | 1 664 |
| Skatt | 240 | 249 | 204 | 206 | 354 |
| Årets resultat | 909 | 935 | 765 | 782 | 1 310 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 24 | 167 | 311 | 455 |
| Kortfristiga fordringar | 562 | 755 | 604 | 828 | 1 094 |
| Kassa och bank | 1 392 | 1 417 | 1 558 | 1 494 | 1 368 |
| Omsättningstillgångar | 1 954 | 2 172 | 2 161 | 2 322 | 2 564 |
| Summa tillgångar | 1 966 | 2 196 | 2 329 | 2 633 | 3 019 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 164 | 229 | 464 | 682 | 372 |
| Eget kapital | 1 123 | 1 214 | 1 279 | 1 514 | 1 732 |
| Justerat eget kapital | 1 123 | 1 214 | 1 279 | 1 514 | 1 732 |
| Kortfristiga skulder | 843 | 982 | 1 050 | 1 119 | 1 287 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 966 | 2 196 | 2 329 | 2 633 | 3 019 |
Verksamhet
Medium Group AB omsatte 8,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 338 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 12,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 57,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Fagersta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att köpa, sälja och hyra ut domännamn och webbplatser. Skapa, utveckla och förädla hemsidor, bedriva personlig coachning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Edvard Laitila (f. 1975) Styrelseledamot
- Frederik Laitila (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Malin Sundberg (f. 1994) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Westmind Holding AB (556937-2161) |
|---|---|
| Koncernmoder | Westmind Holding AB (556937-2161) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-26 |
|---|---|
| Bransch | Diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990) |
| Adress | Kopparbergsvägen 45, 722 19, Västerås Besök: Kopparbergsvägen 45, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-8130668 |