Aktiebolag Stockholm
Medicinsk Promotion Stockholm AB
176 sökningar
Omsättning 2025
435 tkr
−73,4 %Rörelsemarginal
7,8 %
+13,7 p.e.Soliditet
-102,6 %
−58,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 435 | 1 634 | 427 | 0 | 0 | 10 | 0 | 20 |
| Rörelseresultat | 34 | −96 | −108 | −1 | −27 | −12 | −26 | −34 |
| Årets resultat | 27 | −101 | −158 | −1 | −28 | 170 | −26 | −35 |
| Eget kapital | −39 | −141 | −39 | 119 | 120 | 283 | 53 | 79 |
| Balansomslutning | 38 | 316 | 189 | 141 | 124 | 330 | 51 | 81 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 435 | 1 634 | 427 | 0 | 0 | 10 | 0 | 20 |
| Personalkostnader | 75 | 1 381 | 434 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 326 | 348 | 102 | 1 | 27 | 11 | 26 | 54 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −6 | — | — |
| Rörelseresultat | 34 | −96 | −108 | −1 | −27 | −12 | −26 | −34 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | −101 | −158 | −1 | −28 | 170 | −26 | −35 |
| Årets resultat | 27 | −101 | −158 | −1 | −28 | 170 | −26 | −35 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 | 5 | 5 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 301 | 166 | 67 | 23 | 214 | 22 | 25 |
| Kassa och bank | 2 | 15 | 23 | 24 | 51 | 43 | 24 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 38 | 316 | 189 | 91 | 74 | 280 | 46 | 76 |
| Summa tillgångar | 38 | 316 | 189 | 141 | 124 | 330 | 51 | 81 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −261 | −160 | −1 | 0 | −17 | −67 | −41 | −6 |
| Eget kapital | −39 | −141 | −39 | 119 | 120 | 283 | 53 | 79 |
| Justerat eget kapital | −39 | −141 | −39 | 119 | 120 | 283 | 53 | 79 |
| Långfristiga skulder | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 76 | 457 | 228 | 22 | 4 | 47 | −2 | 2 |
| Summa eget kapital och skulder | 38 | 316 | 189 | 141 | 124 | 330 | 51 | 81 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 330 granskade bolag ligger Medicinsk Promotion Stockholm AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 435 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på -102,6 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 73 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom medicin. Företaget ska utveckla medicinska produkter och it tjänster men också bedriva uthyrning av läkare.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Enes Efendic (f. 1977) Styrelseledamot
- Mensura Efendic (f. 1945) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1985-09-17 |
|---|---|
| Bransch | Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109) |
| Adress | Vintervägen 19, 182 74, Stocksund Besök: Vintervägen 19, Stocksund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6538230 |