Aktiebolag Falun
MedArctos AB
50 sökningar
Omsättning 2026
3,1 mkr
−16,3 %Rörelsemarginal
-3,0 %
−6,2 p.e.Soliditet
81,5 %
+5,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 110 | 3 717 | 5 180 | 4 239 | 1 746 |
| Rörelseresultat | −92 | 121 | 1 258 | 663 | 235 |
| Årets resultat | 64 | 90 | 745 | 377 | 186 |
| Eget kapital | 380 | 525 | 875 | 831 | 454 |
| Balansomslutning | 774 | 1 212 | 1 737 | 1 201 | 821 |
| Anställda | 2 | 2 | 4 | 4 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 110 | 3 717 | 5 180 | 4 239 | 1 746 |
| Personalkostnader | 667 | 890 | 745 | 1 359 | 466 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 42 | 51 | 146 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 564 | 675 | 737 | 616 | 369 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 943 | −1 989 | −2 389 | −1 455 | −604 |
| Rörelseresultat | −92 | 121 | 1 258 | 663 | 235 |
| Räntekostnader | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −97 | 118 | 1 257 | 661 | 235 |
| Bokslutsdispositioner | 186 | 0 | −316 | −186 | 0 |
| Skatt | 24 | 28 | 196 | 98 | 49 |
| Årets resultat | 64 | 90 | 745 | 377 | 186 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 33 | 75 | 498 | 644 |
| Varulager | 3 | 30 | 171 | 63 | 12 |
| Kortfristiga fordringar | 279 | 106 | 154 | 173 | 93 |
| Kassa och bank | 322 | 973 | 1 337 | 467 | 72 |
| Omsättningstillgångar | 769 | 1 179 | 1 662 | 703 | 177 |
| Summa tillgångar | 774 | 1 212 | 1 737 | 1 201 | 821 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 266 | 385 | 80 | 404 | 218 |
| Eget kapital | 380 | 525 | 875 | 831 | 454 |
| Justerat eget kapital | 631 | 924 | 1 274 | 979 | 454 |
| Obeskattade reserver | 316 | 502 | 502 | 186 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 78 | 185 | 360 | 184 | 367 |
| Summa eget kapital och skulder | 774 | 1 212 | 1 737 | 1 201 | 821 |
Verksamhet
MedArctos AB omsatte 3,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 237 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -3,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 81,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bedriva utbildning och konsultverksamhet inom området hälso- och sjukvård till offentliga och privata aktörer. Bedriva allmänläkarmottagning och vaccinationsmottagning. Bedriva framställande och handel med text och bild för försäljning, utbildning och underhållning.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Björn Erik Lindström (f. 1983) Verkställande direktör
Styrelse
- Björn Erik Lindström (f. 1983) Styrelseledamot
- Mikaela Näslund (f. 1985) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikaela Näslund (f. 1985) Vice VD
- Emma Hed (f. 1988) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-31 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Fagerövägen 30, 791 53, Falun Besök: Fagerövägen 30, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |