Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar MEAB Stainless AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MEAB Stainless AB ökade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 213 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 31,3 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 88,4 procent — branschens median är 52,2 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med järnhandelsvaror
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 45 | 186 | 76 % | |
| Värdeförändring | −11,0 % | 152 | 184 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,7 % | 74 | 213 | 65 % |
| Rörelsemarginal | 31,3 % | 4 | 213 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 33 | 213 | 85 % |
| Soliditet | 88,4 % | 14 | 212 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 471 tkr | 76 | 213 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 712 tkr | 8 | 213 | 96 % |
| Nettoomsättning | 32 823 tkr | 139 | 213 | 35 % |
| Rörelseresultat | 10 269 tkr | 48 | 213 | 77 % |
| Antal anställda | 6 | 146 | 213 | 31 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 990 | 9 258 | 89 % | |
| Värdeförändring | −11,0 % | 6 716 | 9 141 | 27 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,7 % | 4 807 | 10 556 | 54 % |
| Rörelsemarginal | 31,3 % | 341 | 10 543 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 3 491 | 10 557 | 67 % |
| Soliditet | 88,4 % | 316 | 10 531 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 471 tkr | 1 331 | 10 557 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 712 tkr | 228 | 10 557 | 98 % |
| Nettoomsättning | 32 823 tkr | 3 307 | 10 557 | 69 % |
| Rörelseresultat | 10 269 tkr | 901 | 10 557 | 91 % |
| Antal anställda | 6 | 6 137 | 10 557 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 448 | 78 066 | 89 % | |
| Värdeförändring | −11,0 % | 56 039 | 76 952 | 27 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,7 % | 39 457 | 87 565 | 55 % |
| Rörelsemarginal | 31,3 % | 2 705 | 87 484 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 29 484 | 87 585 | 66 % |
| Soliditet | 88,4 % | 2 278 | 87 398 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 471 tkr | 9 604 | 87 586 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 712 tkr | 1 812 | 87 586 | 98 % |
| Nettoomsättning | 32 823 tkr | 26 854 | 87 586 | 69 % |
| Rörelseresultat | 10 269 tkr | 7 564 | 87 586 | 91 % |
| Antal anställda | 6 | 51 176 | 87 586 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .