Aktiebolag Stockholm
ME & Co AB
168 sökningar
Omsättning 2025
772 tkr
+21,8 %Rörelsemarginal
-0,1 %
+15,5 p.e.Soliditet
92,3 %
−3,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 772 | 634 | 1 062 | 1 288 | 2 934 | 2 715 | 3 321 | 2 583 |
| Rörelseresultat | −1 | −99 | 513 | 265 | 1 810 | 1 155 | 2 090 | 1 402 |
| Årets resultat | 5 | 0 | 298 | 205 | 1 413 | 926 | 1 632 | 1 069 |
| Eget kapital | 2 849 | 3 544 | 4 134 | 3 837 | 3 631 | 2 218 | 1 752 | 1 900 |
| Balansomslutning | 3 087 | 3 703 | 4 318 | 3 889 | 4 009 | 2 762 | 2 608 | 2 556 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 772 | 634 | 1 062 | 1 288 | 2 934 | 2 715 | 3 321 | 2 583 |
| Personalkostnader | 744 | 568 | 248 | 761 | 804 | 811 | 669 | 629 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 159 | 243 | 228 | 363 | 660 | 563 | 392 |
| Övriga rörelseposter, netto | −29 | −6 | −58 | −34 | 43 | −89 | 21 | −140 |
| Rörelseresultat | −1 | −99 | 513 | 265 | 1 810 | 1 155 | 2 090 | 1 402 |
| Ränteintäkter | 7 | 8 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | 5 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | −91 | 515 | 265 | 1 805 | 1 150 | 2 085 | 1 374 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 91 | −134 | 0 | 0 | 32 | 9 | 5 |
| Skatt | 0 | 0 | 83 | 60 | 392 | 255 | 462 | 309 |
| Årets resultat | 5 | 0 | 298 | 205 | 1 413 | 926 | 1 632 | 1 069 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 728 | 1 727 | 936 | 25 | 25 | 0 | 57 | 77 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 694 | 1 015 | 1 480 | 1 077 | 864 | 414 | 655 | 195 |
| Kassa och bank | 665 | 961 | 1 902 | 2 787 | 3 120 | 2 348 | 1 888 | 2 283 |
| Omsättningstillgångar | 1 359 | 1 976 | 3 382 | 3 864 | 3 984 | 2 762 | 2 551 | 2 478 |
| Summa tillgångar | 3 087 | 3 703 | 4 318 | 3 889 | 4 009 | 2 762 | 2 608 | 2 556 |
| Aktiekapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 |
| Balanserat resultat | 2 726 | 3 426 | 3 718 | 3 514 | 2 100 | 1 174 | 2 | 713 |
| Eget kapital | 2 849 | 3 544 | 4 134 | 3 837 | 3 631 | 2 218 | 1 752 | 1 900 |
| Justerat eget kapital | 2 883 | 3 578 | 4 240 | 3 837 | 3 631 | 2 218 | 1 777 | 1 933 |
| Obeskattade reserver | 43 | 43 | 134 | 0 | 0 | 0 | 32 | 41 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 195 | 116 | 50 | 52 | 378 | 544 | 824 | 600 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 087 | 3 703 | 4 318 | 3 889 | 4 009 | 2 762 | 2 608 | 2 556 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 77 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 660 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ME & Co AB strax under mitten sett till omsättning, med 772 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 92,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 22 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva reklamverksamhet, pr, mediabyrå och annonsförsäljning samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Molly Rustas (f. 1994) Styrelseledamot
- Christine Rustas (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1983-02-08 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101) |
| Adress | Hedgårdarna 223, 790 26, Enviken Besök: Hedgårdarna 223, Enviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |