Aktiebolag Solna
Mdfy AB
70 sökningar
Omsättning 2026
2,3 mkr
+19,6 %Rörelsemarginal
24,8 %
+15,5 p.e.Soliditet
49,9 %
+4,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 346 | 1 962 | 1 944 | 1 964 | 1 864 | 1 751 | 1 652 | 2 075 |
| Rörelseresultat | 581 | 182 | 481 | 510 | 464 | 466 | 259 | 567 |
| Årets resultat | 479 | 259 | 435 | 383 | 358 | 271 | 173 | 329 |
| Eget kapital | 682 | 503 | 544 | 669 | 536 | 358 | 238 | 406 |
| Balansomslutning | 1 367 | 1 105 | 1 288 | 1 449 | 1 216 | 940 | 858 | 961 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 346 | 1 962 | 1 944 | 1 964 | 1 864 | 1 751 | 1 652 | 2 075 |
| Personalkostnader | 1 396 | 1 289 | 1 166 | 1 061 | 991 | 975 | 1 044 | 1 082 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 348 | 469 | 358 | 363 | 402 | 312 | 348 | 330 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 74 | −18 | — | — | — | −96 |
| Rörelseresultat | 581 | 182 | 481 | 510 | 464 | 466 | 259 | 567 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 5 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 581 | 185 | 486 | 510 | 463 | 465 | 259 | 567 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | 145 | 86 | 0 | 0 | −118 | −30 | −145 |
| Skatt | 132 | 71 | 137 | 127 | 106 | 77 | 56 | 93 |
| Årets resultat | 479 | 259 | 435 | 383 | 358 | 271 | 173 | 329 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 636 | 537 | 462 | 400 | 193 | 34 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 321 | 233 | 292 | 336 | 291 | 262 | 249 | 476 |
| Kassa och bank | 410 | 335 | 534 | 713 | 732 | 644 | 609 | 485 |
| Omsättningstillgångar | 731 | 568 | 826 | 1 049 | 1 023 | 906 | 858 | 961 |
| Summa tillgångar | 1 367 | 1 105 | 1 288 | 1 449 | 1 216 | 940 | 858 | 961 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 153 | 194 | 59 | 236 | 128 | 37 | 15 | 27 |
| Eget kapital | 682 | 503 | 544 | 669 | 536 | 358 | 238 | 406 |
| Justerat eget kapital | 776 | 621 | 777 | 970 | 837 | 659 | 445 | 589 |
| Obeskattade reserver | 118 | 148 | 293 | 379 | 379 | 379 | 261 | 231 |
| Avsättningar | 396 | 285 | 186 | 120 | 35 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 171 | 169 | 265 | 281 | 266 | 203 | 359 | 324 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 367 | 1 105 | 1 288 | 1 449 | 1 216 | 940 | 858 | 961 |
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mdfy AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 24,8 procent, och soliditeten var god — 49,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Solna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver rådgivning och konsultverksamhet till företag och organisationer. Tjänsterna är kopplade till informationsteknik (IT) samt förändring, management, strategi, företagsledning, projektledning, ledarskap och organisation. Bolaget bedriver handel och supporterar kontorsutrustning såsom datorer, IT- och nätverksutrustning, samt tillhandahåller funktionslösningar till sina kunder. Bolaget erbjuder även bemanning, underkonsulter samt stöd vid rekrytering av IT-resurser.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Markus Davidsson (f. 1987) Verkställande direktör
Styrelse
- Markus Davidsson (f. 1987) Styrelseledamot
- Lars Åke Davidsson (f. 1943) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-08-23 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Höstvägen 1, 169 31, Solna Besök: Höstvägen 1, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |