Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar mCUB AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
mCUB AB minskade omsättningen med 23 procent senaste året. Medianen bland branschens 675 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 1,3 procent, mot branschmedianens 6,8 procent.
Soliditeten ligger på 14,9 procent — branschens median är 47,9 procent.
Bolaget har 25 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 456 | 597 | 24 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 389 | 593 | 34 % |
| Tillväxt i omsättning | −23,0 % | 586 | 673 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 493 | 674 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | 495 | 675 | 27 % |
| Soliditet | 14,9 % | 607 | 673 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 241 tkr | 524 | 675 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 16 tkr | 502 | 675 | 26 % |
| Nettoomsättning | 31 020 tkr | 259 | 675 | 62 % |
| Rörelseresultat | 398 tkr | 441 | 675 | 35 % |
| Antal anställda | 25 | 153 | 675 | 77 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 084 | 13 483 | 33 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 7 939 | 13 293 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | −23,0 % | 13 877 | 15 012 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 10 820 | 14 998 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | 11 314 | 15 017 | 25 % |
| Soliditet | 14,9 % | 13 464 | 14 973 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 241 tkr | 11 811 | 15 017 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 16 tkr | 11 177 | 15 017 | 26 % |
| Nettoomsättning | 31 020 tkr | 4 927 | 15 017 | 67 % |
| Rörelseresultat | 398 tkr | 9 542 | 15 017 | 36 % |
| Antal anställda | 25 | 2 481 | 15 017 | 83 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 52 203 | 78 296 | 33 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 46 260 | 77 179 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | −23,0 % | 80 999 | 87 570 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 63 361 | 87 488 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | 65 441 | 87 590 | 25 % |
| Soliditet | 14,9 % | 78 670 | 87 388 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 241 tkr | 67 969 | 87 591 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 16 tkr | 65 198 | 87 591 | 26 % |
| Nettoomsättning | 31 020 tkr | 28 001 | 87 591 | 68 % |
| Rörelseresultat | 398 tkr | 55 284 | 87 591 | 37 % |
| Antal anställda | 25 | 14 485 | 87 591 | 83 % |