Aktiebolag Malmö
Mcom diving AB
36 sökningar
Omsättning 2026
625 tkr
+75,1 %Rörelsemarginal
40,5 %
+50,0 p.e.Soliditet
48,9 %
+39,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 625 | 357 | 0 | 934 | 870 |
| Rörelseresultat | 253 | −34 | 0 | 162 | 319 |
| Årets resultat | 202 | −5 | 0 | 128 | 189 |
| Eget kapital | 223 | 21 | 0 | 224 | 276 |
| Balansomslutning | 456 | 233 | 0 | 529 | 479 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 625 | 357 | 0 | 934 | 870 |
| Personalkostnader | 136 | 273 | 0 | 649 | 456 |
| Övriga externa kostnader | 236 | 118 | 0 | 124 | 95 |
| Rörelseresultat | 253 | −34 | 0 | 162 | 319 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 254 | −35 | 0 | 162 | 319 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 30 | 0 | 0 | −80 |
| Skatt | 52 | 0 | 0 | 34 | 50 |
| Årets resultat | 202 | −5 | 0 | 128 | 189 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 48 | 48 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 64 | 0 | 71 | 222 |
| Kassa och bank | 267 | 121 | 0 | 458 | 257 |
| Omsättningstillgångar | 408 | 185 | 0 | 529 | 479 |
| Summa tillgångar | 456 | 233 | 0 | 529 | 479 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 0 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −4 | 1 | 0 | 71 | 62 |
| Eget kapital | 223 | 21 | 0 | 224 | 276 |
| Justerat eget kapital | 223 | 21 | 0 | 307 | 359 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 105 | 105 |
| Långfristiga skulder | 212 | 212 | 0 | 0 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 21 | 0 | 0 | 200 | 81 |
| Summa eget kapital och skulder | 456 | 233 | 0 | 529 | 479 |
Verksamhet
Mcom diving AB omsatte 625 tusen kronor räkenskapsåret 2026, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 40,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 48,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 75 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva dykeriarbeten och konsultation inom bygg- och anläggning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Matas Ilgûnas (f. 1985) Styrelseledamot
- Aurelia Ilgûnas (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Vimpelgatan 17 lgh 1502, 211 14, Malmö Besök: Vimpelgatan 17 LGH 1502, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |