Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Mc-Boden AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Branschen: Partihandel med motorcyklar, reservdelar och tillbehör till motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 | 6 | 17 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 5 | 6 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,2 % | 4 | 6 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 3 | 6 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 5 | 6 | 17 % |
| Soliditet | 73,1 % | 2 | 6 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 279 tkr | 5 | 6 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 4 | 6 | 33 % |
| Nettoomsättning | 11 396 tkr | 6 | 6 | 0 % |
| Rörelseresultat | 105 tkr | 4 | 6 | 33 % |
| Antal anställda | 5 | 4 | 6 | 33 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 414 | 21 790 | 43 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 12 983 | 21 402 | 39 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,2 % | 18 696 | 24 747 | 24 % |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 17 730 | 24 716 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 17 001 | 24 756 | 31 % |
| Soliditet | 73,1 % | 3 510 | 24 706 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 279 tkr | 9 839 | 24 757 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 17 284 | 24 757 | 30 % |
| Nettoomsättning | 11 396 tkr | 16 110 | 24 757 | 35 % |
| Rörelseresultat | 105 tkr | 17 953 | 24 757 | 27 % |
| Antal anställda | 5 | 17 204 | 24 757 | 31 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 43 745 | 78 296 | 44 % | |
| Värdeförändring | −1,0 % | 47 897 | 77 179 | 38 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,2 % | 67 011 | 87 570 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 65 233 | 87 488 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 62 155 | 87 590 | 29 % |
| Soliditet | 73,1 % | 12 197 | 87 388 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 279 tkr | 34 053 | 87 591 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 63 691 | 87 591 | 27 % |
| Nettoomsättning | 11 396 tkr | 54 437 | 87 591 | 38 % |
| Rörelseresultat | 105 tkr | 65 715 | 87 591 | 25 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .