Aktiebolag Perstorp
MB SUB Restaurang AB
12 sökningar
3,8 mkr
+1,7 %1,3 %
−2,2 p.e.21,7 %
+8,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 806 | 3 742 | 1 998 |
| Rörelseresultat | 49 | 130 | −216 |
| Årets resultat | 16 | 92 | −239 |
| Eget kapital | 138 | 122 | 31 |
| Balansomslutning | 635 | 893 | 915 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 806 | 3 742 | 1 998 |
| Personalkostnader | 1 046 | 959 | 663 |
| Av- och nedskrivningar | 140 | 140 | 85 |
| Övriga externa kostnader | 999 | 967 | 493 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 572 | −1 546 | −973 |
| Rörelseresultat | 49 | 130 | −216 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader | 33 | 39 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 92 | −239 |
| Årets resultat | 16 | 92 | −239 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 392 | 532 | 693 |
| Varulager | 27 | 43 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 146 | 164 | 160 |
| Kassa och bank | 70 | 154 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 242 | 360 | 223 |
| Summa tillgångar | 635 | 893 | 915 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 97 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 138 | 122 | 31 |
| Justerat eget kapital | 138 | 122 | 31 |
| Långfristiga skulder | 153 | 265 | 396 |
| Kortfristiga skulder | 344 | 506 | 488 |
| Summa eget kapital och skulder | 635 | 893 | 915 |
| Ansvarsförbindelser | 245 | 245 | 245 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger MB SUB Restaurang AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 21,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Perstorp.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Bahri Salaheldeen Mahmoud (f. 1989) Styrelseledamot
- Mahmoud Hammal Sabouni (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-20 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Österleden 180, 261 35, Landskrona Besök: Österleden 180, Landskrona |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |