Aktiebolag Mölndal
Maxemal Fastigheter Kolla 2 AB
71 sökningar
Omsättning 2025
6,1 mkr
Rörelsemarginal
55,9 %
Soliditet
2,2 %
+2,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 092 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 406 | −431 | −4 | −4 | −3 | −4 | 0 |
| Årets resultat | 1 886 | 7 | −3 | −4 | −3 | −4 | 0 |
| Eget kapital | 1 928 | 42 | 35 | 39 | 43 | 46 | 50 |
| Balansomslutning | 87 330 | 75 149 | 3 071 | 1 039 | 1 043 | 1 046 | 1 050 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 092 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 1 519 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 166 | 431 | 4 | 4 | 3 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 406 | −431 | −4 | −4 | −3 | −4 | 0 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 280 | 97 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 127 | −523 | −3 | −4 | −3 | −4 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −149 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 530 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 92 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 886 | 7 | −3 | −4 | −3 | −4 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 85 476 | 65 359 | 2 820 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Kortfristiga fordringar | 743 | 2 323 | 159 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 111 | 7 467 | 92 | 39 | 43 | 46 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 1 854 | 9 790 | 251 | 39 | 43 | 46 | 50 |
| Summa tillgångar | 87 330 | 75 149 | 3 071 | 1 039 | 1 043 | 1 046 | 1 050 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −8 | −15 | −12 | −7 | −4 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 928 | 42 | 35 | 39 | 43 | 46 | 50 |
| Justerat eget kapital | 2 046 | 42 | 35 | 39 | 43 | 46 | 50 |
| Obeskattade reserver | 149 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 20 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 85 253 | 55 107 | 3 036 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Summa eget kapital och skulder | 87 330 | 75 149 | 3 071 | 1 039 | 1 043 | 1 046 | 1 050 |
| Ställda säkerheter | 50 000 | 20 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Maxemal Fastigheter Kolla 2 AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 6,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 55,9 procent, och soliditeten var låg — 2,2 procent. Sätet finns i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Håkansson (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulf Yngve Fredrik Jacobson (f. 1974) Styrelseledamot
- Ulf Jacobsson (f. 1945) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Johan Palmgren (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Maxemal Fastigheter AB (556907-0393) |
|---|---|
| Koncernmoder | Maxemal Fastigheter AB (556907-0393) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Norra Körnåsvägen 22, 429 31, Kullavik Besök: Norra Körnåsvägen 22, Kullavik |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |