Aktiebolag Stockholm
Mattias Manitski AB
72 sökningar
Omsättning 2025
164 tkr
Rörelsemarginal
48,8 %
Soliditet
62,5 %
Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 164 | 12 | 10 | 165 | 225 | 54 | 0 | 25 |
| Rörelseresultat | 80 | −14 | −43 | −91 | 187 | −13 | −35 | −32 |
| Årets resultat | 80 | −14 | −43 | −91 | 167 | −13 | −35 | −32 |
| Eget kapital | 70 | −10 | 4 | 47 | 148 | −19 | −6 | 29 |
| Balansomslutning | 112 | 6 | 13 | 107 | 216 | 3 | 1 | 37 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 164 | 12 | 10 | 165 | 225 | 54 | 0 | 25 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 152 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 84 | 25 | 53 | 104 | 38 | 66 | 35 | 47 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 | — | — | — | −1 | — | — |
| Rörelseresultat | 80 | −14 | −43 | −91 | 187 | −13 | −35 | −32 |
| Resultat efter finansiella poster | 80 | −14 | −43 | −91 | 187 | −13 | −35 | −32 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 80 | −14 | −43 | −91 | 167 | −13 | −35 | −32 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 76 | 5 | 9 | 10 | 60 | 2 | 1 | 29 |
| Kassa och bank | 36 | 1 | 4 | 97 | 156 | 1 | 1 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 112 | 6 | 13 | 107 | 216 | 3 | 1 | 37 |
| Summa tillgångar | 112 | 6 | 13 | 107 | 216 | 3 | 1 | 37 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −60 | −46 | −3 | 88 | −69 | −66 | −31 | 1 |
| Eget kapital | 70 | −10 | 4 | 47 | 148 | −19 | −6 | 29 |
| Justerat eget kapital | 70 | −10 | 4 | 47 | 148 | −19 | −6 | 29 |
| Kortfristiga skulder | 42 | 16 | 9 | 60 | 68 | 22 | 7 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 112 | 6 | 13 | 107 | 216 | 3 | 1 | 37 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 839 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mattias Manitski AB strax under mitten sett till omsättning, med 164 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 48,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 62,5 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom reklam, publicering och litteratur konsultverksamhet inom administration, turism och företagsledning samt tillhandahålla tjänster inom reklam, media, PR och annonsförsäljning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva design och formgivning av både trycksaker, produkter och förpackningar inom konfektion, accessoarer, hygienartiklar, skönhetsprodukter, läkemedelsartik- lar, parfym, smink, smycken, bijouterier och med dessa förenliga produkter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Manitski (f. 1979) Styrelseledamot
- Carl Andersson (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-01-27 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Vasavägen 22, 169 58, Solna Besök: Vasavägen 22, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |