Aktiebolag Täby
Mätsverige AB
46 sökningar
Omsättning 2025
765 tkr
+88,0 %Rörelsemarginal
64,6 %
+34,1 p.e.Soliditet
42,5 %
−26,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 765 | 407 | 165 | 174 | 1 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 494 | 124 | 23 | 67 | −15 | −15 | −136 |
| Årets resultat | 151 | 92 | 23 | 67 | −15 | −15 | −136 |
| Eget kapital | 391 | 274 | 182 | 160 | 92 | 107 | 22 |
| Balansomslutning | 920 | 396 | 204 | 200 | 92 | 107 | 22 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 765 | 407 | 165 | 174 | 1 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 189 | 260 | 85 | 13 | 15 | 15 | 41 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −17 | −57 | −94 | −1 | — | — |
| Rörelseresultat | 494 | 124 | 23 | 67 | −15 | −15 | −136 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 493 | 124 | 23 | 67 | −15 | −15 | −136 |
| Bokslutsdispositioner | −303 | −20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 39 | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 151 | 92 | 23 | 67 | −15 | −15 | −136 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 315 | 79 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 201 | 151 | 109 | 2 | 100 | 1 |
| Kassa och bank | 602 | 116 | 53 | 91 | 91 | 7 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 604 | 317 | 204 | 200 | 92 | 107 | 22 |
| Summa tillgångar | 920 | 396 | 204 | 200 | 92 | 107 | 22 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 124 | 132 | 109 | 43 | 57 | −28 | 108 |
| Eget kapital | 391 | 274 | 182 | 160 | 92 | 107 | 22 |
| Justerat eget kapital | 457 | 290 | 182 | 160 | 92 | 107 | 22 |
| Obeskattade reserver | 83 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 158 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 354 | 102 | 22 | 40 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 920 | 396 | 204 | 200 | 92 | 107 | 22 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 15 044 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mätsverige AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 765 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 64,6 procent, och soliditeten var god — 42,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 88 procent. Sätet finns i Täby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Datakonsultverksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anton Larsson (f. 1988) Verkställande direktör
Styrelse
- Anton Larsson (f. 1988) Styrelseledamot
- John Nordin (f. 1988) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Mätsverige AB (559169-6710) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-30 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Björnkärrsvägen 118, 187 42, Täby Besök: Björnkärrsvägen 118, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |