Aktiebolag Stockholm
Matsu AB
46 sökningar
Omsättning 2025
5 mkr
+4,9 %Rörelsemarginal
13,4 %
+8,3 p.e.Soliditet
–
0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 006 | 4 774 | 3 788 | 4 224 | 4 395 | 4 395 | 3 883 | 2 979 |
| Rörelseresultat | 670 | 241 | −177 | 86 | 78 | 197 | 93 | 211 |
| Årets resultat | 415 | 151 | −96 | 105 | 49 | 118 | 57 | 124 |
| Eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balansomslutning | 1 190 | 689 | 458 | 632 | 913 | 1 038 | 953 | 902 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 006 | 4 774 | 3 788 | 4 224 | 4 395 | 4 395 | 3 883 | 2 979 |
| Personalkostnader | 1 458 | 1 513 | 1 411 | 1 556 | 1 609 | 1 364 | 1 369 | 1 054 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 18 | 83 | 131 | 131 | 131 | 125 | 82 |
| Övriga externa kostnader | 963 | 913 | 857 | 799 | 860 | 661 | 601 | 452 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 906 | −2 089 | −1 614 | −1 652 | −1 717 | −2 042 | −1 695 | −1 180 |
| Rörelseresultat | 670 | 241 | −177 | 86 | 78 | 197 | 93 | 211 |
| Ränteintäkter | 3 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 673 | 242 | −176 | 85 | 77 | 196 | 93 | 211 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | −50 | 80 | 50 | −15 | −45 | −20 | −50 |
| Skatt | 108 | 41 | 0 | 30 | 14 | 33 | 16 | 37 |
| Årets resultat | 415 | 151 | −96 | 105 | 49 | 118 | 57 | 124 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 134 | 100 | 118 | 155 | 286 | 418 | 519 | 512 |
| Varulager | 53 | 56 | 62 | 47 | 42 | 32 | 30 | 32 |
| Kortfristiga fordringar | 172 | 70 | 92 | 73 | 52 | 78 | 47 | 102 |
| Kassa och bank | 831 | 463 | 186 | 357 | 533 | 511 | 356 | 256 |
| Omsättningstillgångar | 1 056 | 589 | 339 | 477 | 627 | 620 | 434 | 390 |
| Summa tillgångar | 1 190 | 689 | 458 | 632 | 913 | 1 038 | 953 | 902 |
| Justerat eget kapital | 159 | 40 | 0 | 64 | 103 | 91 | 56 | 40 |
| Obeskattade reserver | 200 | 50 | 0 | 80 | 130 | 115 | 70 | 50 |
| Långfristiga skulder | 0 | 161 | 161 | 161 | 361 | 413 | 457 | 457 |
| Kortfristiga skulder | 418 | 321 | 290 | 288 | 325 | 261 | 295 | 321 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 190 | 689 | 458 | 632 | 913 | 1 038 | 953 | 902 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Matsu AB i den övre halvan sett till omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 13,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 0,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom restaurang och catering med sushirätter som huvudprodukt och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lkhagva Boldbaatar (f. 1984) Styrelseledamot
- Bumandari Tuya (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Årstaskogs Väg 9A, 117 56, Stockholm Besök: Årstaskogs Väg 9 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |