Aktiebolag Upplands-Väsby
Mats Wetterling Fastighets AB
58 sökningar
Omsättning 2025
724 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
50,6 %
−0,1 p.e.Soliditet
41,7 %
+8,5 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 724 | 724 | 724 | 720 | 714 | 714 | 717 |
| Rörelseresultat | 366 | 367 | 253 | 420 | 495 | 499 | 535 |
| Årets resultat | 277 | 264 | 210 | 233 | 319 | 301 | 338 |
| Eget kapital | 1 571 | 1 293 | 1 224 | 1 201 | 1 151 | 1 132 | 981 |
| Balansomslutning | 3 767 | 3 897 | 3 749 | 3 946 | 3 541 | 3 439 | 3 433 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 724 | 724 | 724 | 720 | 714 | 714 | 717 |
| Av- och nedskrivningar | 233 | 239 | 239 | 184 | 109 | 100 | 88 |
| Övriga externa kostnader | 125 | 118 | 232 | 115 | 111 | 115 | 95 |
| Rörelseresultat | 366 | 367 | 253 | 420 | 495 | 499 | 535 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 62 | 75 | 60 | 29 | 37 | 97 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | 305 | 293 | 193 | 392 | 458 | 401 | 491 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 46 | 76 | −95 | −50 | −17 | −57 |
| Skatt | 77 | 74 | 59 | 63 | 89 | 83 | 96 |
| Årets resultat | 277 | 264 | 210 | 233 | 319 | 301 | 338 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 427 | 3 489 | 3 453 | 3 691 | 3 216 | 3 183 | 3 240 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 64 | 67 | 63 | 16 | 16 | 16 |
| Kassa och bank | 288 | 344 | 229 | 192 | 309 | 240 | 177 |
| Omsättningstillgångar | 340 | 408 | 296 | 254 | 325 | 256 | 193 |
| Summa tillgångar | 3 767 | 3 897 | 3 749 | 3 946 | 3 541 | 3 439 | 3 433 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 194 | 929 | 914 | 868 | 732 | 731 | 543 |
| Eget kapital | 1 571 | 1 293 | 1 224 | 1 201 | 1 151 | 1 132 | 981 |
| Justerat eget kapital | 2 064 | 1 826 | 1 793 | 1 831 | 1 705 | 1 647 | 1 482 |
| Obeskattade reserver | 621 | 671 | 717 | 793 | 698 | 648 | 631 |
| Långfristiga skulder | 1 257 | 1 461 | 1 531 | 1 696 | 1 381 | 1 406 | 1 581 |
| Kortfristiga skulder | 318 | 472 | 277 | 256 | 311 | 253 | 240 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 767 | 3 897 | 3 749 | 3 946 | 3 541 | 3 439 | 3 433 |
| Ställda säkerheter | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 129 granskade bolag ligger Mats Wetterling Fastighets AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 724 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 50,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 41,7 procent får betecknas som god. Bolaget hör hemma i Upplands-Väsby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats Wetterling (f. 1960) Styrelseledamot
- Marja-Liisa Wetterling (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-08-27 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Allevägen 4 b, 194 47, Upplands Väsby Besök: Allévägen 4 B, Upplands Väsby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-59083162 |