Aktiebolag Uppsala
Mats Fredrikssons Bygg AB
150 sökningar
6,4 mkr
−17,9 %4,4 %
−0,3 p.e.49,3 %
+1,9 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 434 | 7 835 | 5 083 | 5 108 | 3 530 | 4 295 | 5 167 | 3 375 |
| Rörelseresultat | 282 | 369 | 648 | −99 | 108 | 501 | 216 | 182 |
| Årets resultat | 216 | 294 | 533 | −110 | 79 | 384 | 162 | 157 |
| Eget kapital | 1 267 | 1 250 | 1 056 | 523 | 633 | 554 | 169 | 7 |
| Balansomslutning | 2 570 | 2 636 | 2 872 | 1 435 | 1 609 | 1 740 | 1 109 | 1 101 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 434 | 7 835 | 5 083 | 5 108 | 3 530 | 4 295 | 5 167 | 3 375 |
| Personalkostnader | 1 822 | 1 740 | 1 723 | 2 099 | 1 873 | 1 750 | 1 665 | 1 563 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 13 | 13 | 13 | 29 | 126 | 129 |
| Övriga externa kostnader | 328 | 297 | 290 | 302 | 290 | 264 | 270 | 388 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 995 | −5 422 | −2 409 | −2 793 | −1 246 | −1 751 | −2 890 | −1 113 |
| Rörelseresultat | 282 | 369 | 648 | −99 | 108 | 501 | 216 | 182 |
| Ränteintäkter | 2 | 12 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 5 | 3 | 11 | 6 | 11 | 23 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 376 | 653 | −110 | 102 | 490 | 193 | 157 |
| Skatt | 64 | 82 | 120 | 0 | 23 | 106 | 31 | 0 |
| Årets resultat | 216 | 294 | 533 | −110 | 79 | 384 | 162 | 157 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 7 | 14 | 27 | 40 | 18 | 47 | 152 |
| Kortfristiga fordringar | 1 851 | 1 164 | 2 064 | 1 329 | 1 413 | 1 001 | 732 | 555 |
| Kassa och bank | 719 | 1 465 | 794 | 79 | 156 | 721 | 331 | 395 |
| Omsättningstillgångar | 2 570 | 2 629 | 2 858 | 1 408 | 1 569 | 1 722 | 1 063 | 950 |
| Summa tillgångar | 2 570 | 2 636 | 2 872 | 1 435 | 1 609 | 1 740 | 1 109 | 1 101 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 951 | 856 | 423 | 533 | 454 | 70 | −93 | −250 |
| Eget kapital | 1 267 | 1 250 | 1 056 | 523 | 633 | 554 | 169 | 7 |
| Justerat eget kapital | 1 267 | 1 250 | 1 056 | 523 | 633 | 554 | 169 | 7 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 100 | 192 |
| Kortfristiga skulder | 1 303 | 1 386 | 1 816 | 912 | 976 | 1 165 | 840 | 902 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 570 | 2 636 | 2 872 | 1 435 | 1 609 | 1 740 | 1 109 | 1 101 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger Mats Fredrikssons Bygg AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 6,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 49,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Uppsala.
Bolaget skall bedriva verksamhet i form av byggnadsentreprenader och renoveringar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mats Fredriksson (f. 1963) Verkställande direktör
- Mats Fredriksson (f. 1963) Styrelseledamot
- Per Fredriksson (f. 1960) Styrelsesuppleant
- Tommy Helmerskog (f. 1953) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-05-15 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Salabacksgatan 31, 754 32, Uppsala Besök: Salabacksgatan 31, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |