Aktiebolag Skinnskatteberg
Mats Arnelind, MA-Bygg Aktiebolag
96 sökningar
668 tkr
+34,4 %5,5 %
+23,6 p.e.85,5 %
+14,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 668 | 497 | 693 | 932 | 1 000 | 961 | 945 | 837 |
| Rörelseresultat | 37 | −90 | 39 | −42 | 76 | −5 | 132 | 28 |
| Årets resultat | 37 | −90 | 37 | −47 | 60 | −13 | 118 | 22 |
| Eget kapital | 130 | 92 | 182 | 145 | 292 | 232 | 245 | 127 |
| Balansomslutning | 152 | 130 | 229 | 262 | 461 | 412 | 530 | 303 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 668 | 497 | 693 | 932 | 1 000 | 961 | 945 | 837 |
| Personalkostnader | 289 | 199 | 145 | 469 | 330 | 379 | 344 | 409 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 46 | 59 | 75 | 75 | 76 | 48 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 192 | 242 | 220 | 225 | 222 | 212 | 264 | 209 |
| Övriga rörelseposter, netto | −148 | −100 | −230 | −205 | −297 | −299 | −157 | −156 |
| Rörelseresultat | 37 | −90 | 39 | −42 | 76 | −5 | 132 | 28 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 3 | 4 | 4 | 8 | 6 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 37 | −90 | 37 | −47 | 72 | −13 | 126 | 22 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 8 | 0 |
| Årets resultat | 37 | −90 | 37 | −47 | 60 | −13 | 118 | 22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 | 6 | 52 | 111 | 185 | 260 | 338 | 156 |
| Varulager | 23 | 18 | 20 | 39 | 29 | 29 | 31 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 39 | 63 | 112 | 157 | 67 | 103 | 43 |
| Kassa och bank | 57 | 67 | 94 | 0 | 90 | 56 | 58 | 78 |
| Omsättningstillgångar | 147 | 124 | 177 | 151 | 276 | 153 | 191 | 147 |
| Summa tillgångar | 152 | 130 | 229 | 262 | 461 | 412 | 530 | 303 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −27 | 62 | 25 | 72 | 112 | 125 | 7 | −15 |
| Eget kapital | 130 | 92 | 182 | 145 | 292 | 232 | 245 | 127 |
| Justerat eget kapital | 130 | 92 | 182 | 145 | 292 | 232 | 245 | 127 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 34 | 28 | 71 | 112 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 22 | 38 | 47 | 83 | 141 | 109 | 173 | 106 |
| Summa eget kapital och skulder | 152 | 130 | 229 | 262 | 461 | 412 | 530 | 303 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 666 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mats Arnelind, MA-Bygg Aktiebolag i den nedre halvan sett till omsättning, med 668 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 85,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 34 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Skinnskatteberg.
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt idka därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mats Erik Lillebror Arnelind (f. 1954) Styrelseledamot
- Annica Gustafsson Arnelind (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1986-08-05 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Alvestaboda skola, 731 15, Kolsva Besök: Alvestaboda Skola, Kolsva |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0222-30372 |