Aktiebolag Norrköping
MatPassion Holding AB
65 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
Rörelsemarginal
34,9 %
Soliditet
69,6 %
+55,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 500 | 0 | 2 917 | 2 220 | 701 | 677 |
| Rörelseresultat | 523 | −210 | 2 289 | 1 364 | 388 | 144 |
| Årets resultat | 2 724 | −724 | 1 809 | 49 | 61 | 113 |
| Eget kapital | 4 083 | 1 359 | 2 083 | 274 | 224 | 163 |
| Balansomslutning | 5 869 | 9 843 | 10 016 | 7 777 | 7 332 | 254 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 500 | 0 | 2 917 | 2 220 | 701 | 677 |
| Övriga externa kostnader | 977 | 210 | 628 | 896 | 313 | 533 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 40 | — | — |
| Rörelseresultat | 523 | −210 | 2 289 | 1 364 | 388 | 144 |
| Ränteintäkter | 9 068 | 34 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 729 | 2 | 10 | 32 | 9 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 862 | 4 821 | 2 279 | 1 332 | 379 | 144 |
| Bokslutsdispositioner | −1 105 | −5 545 | 0 | −1 270 | −300 | 0 |
| Skatt | 34 | 0 | 469 | 13 | 18 | 31 |
| Årets resultat | 2 724 | −724 | 1 809 | 49 | 61 | 113 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 713 | 6 508 | 6 508 | 6 508 | 6 483 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 3 913 | 2 604 | 1 521 | 305 | 376 | 130 |
| Kassa och bank | 243 | 731 | 1 987 | 964 | 473 | 74 |
| Omsättningstillgångar | 4 156 | 3 335 | 3 508 | 1 269 | 849 | 204 |
| Summa tillgångar | 5 869 | 9 843 | 10 016 | 7 777 | 7 332 | 254 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 309 | 2 033 | 224 | 174 | 113 | 0 |
| Eget kapital | 4 083 | 1 359 | 2 083 | 274 | 224 | 163 |
| Justerat eget kapital | 4 083 | 1 359 | 2 083 | 274 | 224 | 163 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 6 000 | 357 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 786 | 8 484 | 7 933 | 1 503 | 6 751 | 91 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 869 | 9 843 | 10 016 | 7 777 | 7 332 | 254 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 871 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 203 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MatPassion Holding AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 34,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 69,6 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga, förvalta och utveckla bolag, främst inom livsmedelsbranschen samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Patrik Wirlén (f. 1972) Styrelseledamot
- Erik Österberg (f. 1970) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Gabriel Behaye (f. 1989) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | MatPassion Holding AB (559169-9300) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-03 |
|---|---|
| Bransch | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112) |
| Adress | herkulesgatan 16, 734 30, Hallstahammar Besök: Herkulesgatan 16, Hallstahammar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |