Aktiebolag Stockholm
Mat och Vinlabbet AB
15 sökningar
453 tkr
+16,8 %23,8 %
+10,7 p.e.71,8 %
+9,8 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 453 | 388 | 308 | 469 |
| Rörelseresultat | 108 | 51 | −69 | 131 |
| Årets resultat | 83 | 43 | −70 | 100 |
| Eget kapital | 181 | 98 | 55 | 125 |
| Balansomslutning | 252 | 158 | 79 | 174 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 453 | 388 | 308 | 469 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 323 | 324 | 361 | 317 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 | −13 | −16 | −21 |
| Rörelseresultat | 108 | 51 | −69 | 131 |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 108 | 48 | −70 | 131 |
| Skatt | 26 | 5 | 0 | 30 |
| Årets resultat | 83 | 43 | −70 | 100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 73 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 78 | 75 | 141 |
| Kassa och bank | 88 | 80 | 4 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 179 | 158 | 79 | 174 |
| Summa tillgångar | 252 | 158 | 79 | 174 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 73 | 30 | 100 | 0 |
| Eget kapital | 181 | 98 | 55 | 125 |
| Justerat eget kapital | 181 | 98 | 55 | 125 |
| Kortfristiga skulder | 71 | 60 | 24 | 49 |
| Summa eget kapital och skulder | 252 | 158 | 79 | 174 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 674 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mat och Vinlabbet AB över mittlinjen sett till omsättning, med 453 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 23,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 17 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget ska sälja tjänster inom reklam, marknadsföring, event och PR inom mat, dryck och livsstil samt äga och förvalta förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag och därmed idka förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Elina Gregor Ström (f. 1982) Verkställande direktör
- Frida Lund (f. 1984) Ordförande, Styrelseledamot
- Klara Doktorow (f. 1985) Styrelseledamot
- Elina Gregor Ström (f. 1982) Styrelseledamot
- Frida Lund (f. 1984) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-28 |
|---|---|
| Bransch | PR och kommunikation (SNI 73300) |
| Adress | Hornstull Strand 9, 117 39, Stockholm Besök: Hornstulls Strand 9 Elina Gregor Och Frida Lund, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |