Aktiebolag Malmö
Mat och Segel AB
61 sökningar
22,6 mkr
+1,2 %2,8 %
−7,2 p.e.50,1 %
+6,9 p.e.15
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 596 | 22 337 | 20 053 | 20 623 | 12 686 | 19 722 | 17 386 |
| Rörelseresultat | 628 | 2 236 | 798 | 1 807 | 2 054 | 1 426 | 4 453 |
| Årets resultat | 909 | 1 284 | 385 | 665 | 665 | 665 | 2 144 |
| Eget kapital | 7 836 | 6 927 | 5 643 | 5 258 | 4 593 | 3 928 | 3 038 |
| Balansomslutning | 15 638 | 16 041 | 16 960 | 15 992 | 12 814 | 11 375 | 7 024 |
| Anställda | 15 | 15 | 14 | 14 | 14 | 15 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04* | 2020-06* | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 596 | 22 337 | 20 053 | 20 623 | 12 686 | 19 722 | 17 386 |
| Personalkostnader | 6 953 | 6 965 | 5 446 | 5 340 | 3 982 | 6 750 | 5 016 |
| Av- och nedskrivningar | 1 019 | 885 | 650 | 528 | 358 | 611 | 435 |
| Övriga externa kostnader | 6 690 | 6 132 | 6 832 | 6 700 | 2 906 | 5 114 | 2 894 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 306 | −6 119 | −6 327 | −6 248 | −3 386 | −5 821 | −4 588 |
| Rörelseresultat | 628 | 2 236 | 798 | 1 807 | 2 054 | 1 426 | 4 453 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 37 | 27 | 79 | 47 | 35 | 211 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 592 | 2 213 | 719 | 1 761 | 2 019 | 1 215 | 4 446 |
| Bokslutsdispositioner | 602 | −514 | −235 | −566 | −477 | −336 | −893 |
| Koncernbidrag | 0 | −17 | 0 | −282 | −561 | 0 | −787 |
| Skatt | 285 | 398 | 99 | 247 | 315 | 214 | 622 |
| Årets resultat | 909 | 1 284 | 385 | 665 | 665 | 665 | 2 144 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04* | 2020-06* | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 374 | 14 597 | 14 552 | 13 418 | 10 860 | 9 786 | 959 |
| Varulager | 218 | 261 | 290 | 322 | 382 | 395 | 151 |
| Kortfristiga fordringar | 1 014 | 1 105 | 2 107 | 571 | 887 | 659 | 5 195 |
| Kassa och bank | 32 | 78 | 11 | 1 681 | 685 | 534 | 719 |
| Omsättningstillgångar | 1 264 | 1 444 | 2 408 | 2 574 | 1 954 | 1 589 | 6 065 |
| Summa tillgångar | 15 638 | 16 041 | 16 960 | 15 992 | 12 814 | 11 375 | 7 024 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 827 | 5 543 | 5 158 | 4 493 | 3 828 | 2 938 | 794 |
| Eget kapital | 7 836 | 6 927 | 5 643 | 5 258 | 4 593 | 3 928 | 3 038 |
| Justerat eget kapital | 9 862 | 9 431 | 7 738 | 7 167 | 6 052 | 5 009 | 3 852 |
| Obeskattade reserver | 2 552 | 3 154 | 2 639 | 2 404 | 1 838 | 1 361 | 1 025 |
| Avsättningar | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 639 | 851 | 2 359 | 1 793 | 605 | 292 | 856 |
| Kortfristiga skulder | 4 211 | 4 709 | 5 919 | 6 137 | 5 378 | 5 794 | 2 105 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 638 | 16 041 | 16 960 | 15 992 | 12 814 | 11 375 | 7 024 |
| Ställda säkerheter | 1 411 | 1 411 | 1 807 | 1 730 | 1 687 | 1 200 | 1 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 526 granskade bolag ligger Mat och Segel AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 22,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,8 procent, och soliditeten var hög — 50,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Malmö.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- och cateringrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sara Frounberg (f. 1990) Styrelseledamot
- Daniel Frounberg (f. 1980) Styrelsesuppleant
- Mats Törnros (f. 1977) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Bryggövägen 1, 216 12, Limhamn Besök: Bryggövägen 1, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |