Aktiebolag Södertälje
Mät & Markservice Sverige AB
100 sökningar
Omsättning 2026
4,5 mkr
−31,0 %Rörelsemarginal
-4,7 %
−19,5 p.e.Soliditet
42,2 %
−6,5 p.e.Anställda
3
−40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 543 | 6 580 | 7 228 | 7 113 | 8 040 |
| Rörelseresultat | −213 | 975 | 294 | 1 093 | 624 |
| Årets resultat | 21 | 776 | 550 | 1 186 | 836 |
| Eget kapital | 459 | 939 | 663 | 1 331 | 2 320 |
| Balansomslutning | 1 257 | 2 480 | 2 488 | 3 725 | 3 888 |
| Anställda | 3 | 5 | 8 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 543 | 6 580 | 7 228 | 7 113 | 8 040 |
| Personalkostnader | 2 175 | 3 346 | 4 385 | 4 692 | 5 069 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 22 | 57 | 85 | 232 |
| Övriga externa kostnader | 1 220 | 1 349 | 1 508 | 1 362 | 1 317 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 347 | −888 | −984 | 119 | −798 |
| Rörelseresultat | −213 | 975 | 294 | 1 093 | 624 |
| Ränteintäkter | 0 | 5 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 8 | 6 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −221 | 971 | 301 | 1 093 | 624 |
| Bokslutsdispositioner | 250 | 20 | 420 | 420 | 440 |
| Skatt | 8 | 216 | 171 | 327 | 228 |
| Årets resultat | 21 | 776 | 550 | 1 186 | 836 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 44 | 3 | 162 | 70 | 155 |
| Varulager | 34 | 40 | 76 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 695 | 1 224 | 1 113 | 1 701 | 1 636 |
| Kassa och bank | 484 | 1 213 | 1 137 | 1 954 | 2 097 |
| Omsättningstillgångar | 1 213 | 2 476 | 2 326 | 3 655 | 3 733 |
| Summa tillgångar | 1 257 | 2 480 | 2 488 | 3 725 | 3 888 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 388 | 113 | 63 | 95 | 496 |
| Eget kapital | 459 | 939 | 663 | 1 331 | 2 320 |
| Justerat eget kapital | 530 | 1 209 | 949 | 1 950 | 2 320 |
| Obeskattade reserver | 90 | 340 | 360 | 780 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 708 | 1 201 | 1 465 | 1 614 | 1 568 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 257 | 2 480 | 2 488 | 3 725 | 3 888 |
Verksamhet
Mät & Markservice Sverige AB stängde räkenskapsåret 2026 med 4,5 miljoner kronor i omsättning. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -4,7 procent, och soliditeten var god — 42,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 31 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att tillhandahålla och utöva försäljning och tjänster inom markgeodesi, bygg- och anläggningssektorn, ägo och förvaltning med fast och lös egendom, handel med fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Nicklas Andersson (f. 1986) Verkställande direktör
Styrelse
- Tommy Andersson (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Nicklas Andersson (f. 1986) Styrelseledamot
- Ilta Orvokki Andersson (f. 1941) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Barath Sivasson (f. 1992) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Handel med egna fastigheter (SNI 68110) |
| Adress | Industrigatan 13 lgh 1202, 153 36, Järna Besök: Industrigatan 13 LGH 1202, Järna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3205279 |