Aktiebolag Stenungsund
Massa AB
15 sökningar
48,5 mkr
+21,0 %13,1 %
+0,6 p.e.59,0 %
+5,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 535 | 40 119 | 23 044 |
| Rörelseresultat | 6 350 | 4 991 | 5 121 |
| Årets resultat | 4 854 | 3 968 | 4 061 |
| Eget kapital | 12 024 | 7 538 | 4 086 |
| Balansomslutning | 20 374 | 14 063 | 7 950 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 48 535 | 40 119 | 23 044 |
| Personalkostnader | 1 023 | 993 | 825 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 524 | 1 094 | 2 701 |
| Övriga rörelseposter, netto | −36 612 | −33 041 | −14 397 |
| Rörelseresultat | 6 350 | 4 991 | 5 121 |
| Ränteintäkter | 8 | 23 | 10 |
| Räntekostnader | 175 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 182 | 5 014 | 5 131 |
| Skatt | 1 328 | 1 046 | 1 070 |
| Årets resultat | 4 854 | 3 968 | 4 061 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 330 | 12 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 6 014 | 6 533 | 3 201 |
| Kassa och bank | 10 030 | 7 518 | 4 736 |
| Omsättningstillgångar | 16 044 | 14 051 | 7 938 |
| Summa tillgångar | 20 374 | 14 063 | 7 950 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 7 145 | 3 545 | 0 |
| Eget kapital | 12 024 | 7 538 | 4 086 |
| Justerat eget kapital | 12 024 | 7 538 | 4 086 |
| Långfristiga skulder | 3 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 8 347 | 6 525 | 3 864 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 374 | 14 063 | 7 950 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 487 granskade bolag ligger Massa AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 48,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,1 procent, och soliditeten var hög — 59,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stenungsund.
Föremålet med bolagets verksamhet är att bedriva konsultation och försäljning genom entreprenad, anläggning och transportverksamhet inom mark och anläggning. Bolaget kommer också äga värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Bernhardsson (f. 1988) Styrelseledamot
- Anna Örtendahl (f. 1990) Styrelsesuppleant
- Mattias Jonsson (f. 1980) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-22 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Gamleberg 109, 444 96, Ödsmål Besök: Gamleberg 109, Ödsmål |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |