Aktiebolag Nordmaling
Masonite Beams AB
584 sökningar
Omsättning 2025
215,7 mkr
+7,7 %Rörelsemarginal
0,8 %
+1,2 p.e.Soliditet
43,7 %
+31,7 p.e.Anställda
57
−10,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 215 707 | 200 282 | 247 662 | 383 157 | 327 969 | 235 833 | 245 471 | 230 674 |
| Rörelseresultat | 1 658 | −823 | 18 664 | 52 700 | 31 472 | 21 452 | 27 740 | 13 792 |
| Årets resultat | 2 897 | 1 493 | 17 618 | 24 347 | 15 244 | 29 | 3 815 | 13 |
| Eget kapital | 79 828 | 22 513 | 21 020 | 42 401 | 18 054 | 35 110 | 35 081 | 91 267 |
| Balansomslutning | 182 526 | 187 226 | 214 833 | 267 110 | 209 034 | 198 447 | 185 113 | 225 583 |
| Anställda | 57 | 64 | 72 | 80 | 80 | 75 | 75 | 71 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 215 707 | 200 282 | 247 662 | 383 157 | 327 969 | 235 833 | 245 471 | 230 674 |
| Personalkostnader | 41 723 | 44 235 | 46 284 | 50 123 | 48 202 | 42 394 | 43 863 | 43 274 |
| Av- och nedskrivningar | 6 996 | 6 851 | 6 947 | 6 351 | 6 357 | 6 423 | 5 969 | 5 839 |
| Övriga externa kostnader | 42 235 | 44 509 | 47 488 | 48 018 | 38 105 | 37 886 | 37 140 | 35 731 |
| Övriga rörelseposter, netto | −123 095 | −105 510 | −128 279 | −225 965 | −203 833 | −127 678 | −130 759 | −132 038 |
| Rörelseresultat | 1 658 | −823 | 18 664 | 52 700 | 31 472 | 21 452 | 27 740 | 13 792 |
| Ränteintäkter | 2 466 | 4 130 | 1 403 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 501 | 3 045 | 3 000 | 1 217 | 873 | 932 | 712 | 862 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 623 | 262 | 19 655 | 53 011 | 30 805 | 19 624 | 27 044 | 13 609 |
| Bokslutsdispositioner | 2 420 | 2 100 | 3 000 | −9 414 | −4 908 | −19 550 | −22 800 | −14 750 |
| Koncernbidrag | −227 | −235 | −226 | −12 803 | −6 652 | 0 | 700 | 1 250 |
| Skatt | 919 | 634 | 4 811 | 6 447 | 4 001 | 45 | 1 129 | 96 |
| Årets resultat | 2 897 | 1 493 | 17 618 | 24 347 | 15 244 | 29 | 3 815 | 13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 57 463 | 64 215 | 69 816 | 73 435 | 74 754 | 79 224 | 84 564 | 84 191 |
| Varulager | 26 630 | 27 697 | 32 630 | 34 426 | 34 109 | 17 701 | 31 469 | 39 794 |
| Kortfristiga fordringar | 90 478 | 88 273 | 104 044 | 146 056 | 79 173 | 39 300 | 30 262 | 36 692 |
| Kassa och bank | 7 955 | 7 041 | 8 343 | 13 193 | 20 998 | 62 222 | 38 818 | 64 906 |
| Omsättningstillgångar | 125 063 | 123 012 | 145 017 | 193 675 | 134 280 | 119 223 | 100 549 | 141 392 |
| Summa tillgångar | 182 526 | 187 226 | 214 833 | 267 110 | 209 034 | 198 447 | 185 113 | 225 583 |
| Aktiekapital | 2 200 | 2 200 | 2 200 | 2 200 | 2 200 | 2 200 | 2 200 | 2 200 |
| Balanserat resultat | 19 873 | 18 380 | 762 | 15 414 | 27 470 | 32 441 | 28 626 | 88 614 |
| Eget kapital | 79 828 | 22 513 | 21 020 | 42 401 | 18 054 | 35 110 | 35 081 | 91 267 |
| Justerat eget kapital | 134 246 | 78 853 | 79 027 | 102 790 | 70 969 | 84 128 | 68 576 | 106 659 |
| Obeskattade reserver | 68 537 | 70 957 | 73 057 | 76 057 | 66 643 | 61 735 | 42 185 | 19 385 |
| Långfristiga skulder | 36 425 | 44 976 | 47 225 | 52 625 | 46 150 | 49 050 | 52 200 | 55 100 |
| Kortfristiga skulder | 52 154 | 48 780 | 73 531 | 96 027 | 78 187 | 52 552 | 55 647 | 59 831 |
| Summa eget kapital och skulder | 182 526 | 187 226 | 214 833 | 267 110 | 209 034 | 198 447 | 185 113 | 225 583 |
| Ställda säkerheter | 50 305 | 50 305 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 5 000 | 50 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 300 | 27 300 | 87 300 |
Verksamhet
Mätt mot de 522 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Masonite Beams AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 215,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 43,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 57 personer, med säte i Nordmaling.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att tillverka och försälja byggnadsmaterial samt produkter och tillbehör för byggnadsbranschen, balkar och andra stomprodukter för byggnadsändamål tillverkade av trä, träbaserade eller andra för ändamålet lämpliga material, förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Conrad Lehne Drangsland (f. 1991) Ordförande, Styrelseledamot
- Joel Ögren (f. 1978) Styrelseledamot
- Kristian Hanssen (f. 1985) Styrelseledamot
- Hans Erik Höglander (f. 1968) Styrelseledamot
- Matilda Höök (f. 1978) Styrelseledamot
- Halvor Coward Olsen (f. 1962) Styrelseledamot
- Roy Kenneth Grundetjern (f. 1966) Styrelseledamot
- John Säten (f. 1960) Styrelseledamot
- Daniel Åström (f. 1982) Styrelsesuppleant
- David James Beak (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Atle Arctander (f. 1962) Extern VD
- Kent Mikael Joakim Åström (f. 1976) Huvudansvarig revisor
- Alexandra Wahlström (f. 1980) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | BYGGMA ASA |
|---|---|
| Koncernmoder | BYGGMA ASA |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1986-09-11 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier (SNI 16239) |
| Adress | Strandvägen 36, 914 41, Rundvik Besök: Strandvägen 36, Rundvik |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0930-14200 |