Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar MASOMEDICKA AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MASOMEDICKA AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 255 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 24,9 procent, mot branschmedianens 8,2 procent.
Soliditeten ligger på 71,1 procent — branschens median är 46,2 procent.
Bolaget har 20 anställda; medianbolaget i branschen har 21.
Branschen: Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 16 | 240 | 93 % | |
| Värdeförändring | +60,0 % | 58 | 235 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,2 % | 41 | 255 | 84 % |
| Rörelsemarginal | 24,9 % | 25 | 255 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,3 % | 58 | 255 | 77 % |
| Soliditet | 71,1 % | 38 | 255 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 053 tkr | 49 | 255 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | 511 tkr | 15 | 255 | 94 % |
| Nettoomsättning | 41 053 tkr | 103 | 255 | 60 % |
| Rörelseresultat | 10 222 tkr | 31 | 255 | 88 % |
| Antal anställda | 20 | 132 | 255 | 48 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 400 | 21 722 | 89 % | |
| Värdeförändring | +60,0 % | 3 863 | 21 337 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,2 % | 5 381 | 24 745 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 24,9 % | 1 768 | 24 713 | 93 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,3 % | 3 954 | 24 754 | 84 % |
| Soliditet | 71,1 % | 4 001 | 24 706 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 053 tkr | 11 237 | 24 755 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 511 tkr | 3 331 | 24 755 | 87 % |
| Nettoomsättning | 41 053 tkr | 7 450 | 24 755 | 70 % |
| Rörelseresultat | 10 222 tkr | 2 718 | 24 755 | 89 % |
| Antal anställda | 20 | 6 000 | 24 755 | 76 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 684 | 78 068 | 91 % | |
| Värdeförändring | +60,0 % | 12 514 | 76 955 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,2 % | 17 335 | 87 561 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 24,9 % | 5 291 | 87 479 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,3 % | 10 532 | 87 581 | 88 % |
| Soliditet | 71,1 % | 13 975 | 87 385 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 053 tkr | 39 304 | 87 582 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 511 tkr | 10 478 | 87 582 | 88 % |
| Nettoomsättning | 41 053 tkr | 22 870 | 87 582 | 74 % |
| Rörelseresultat | 10 222 tkr | 7 597 | 87 582 | 91 % |
| Antal anställda | 20 | 18 100 | 87 582 | 79 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .