Aktiebolag Hudiksvall
Maskinstation Daniel Larsson AB
81 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
−8,1 %Rörelsemarginal
11,6 %
+2,3 p.e.Soliditet
63,1 %
+10,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 513 | 1 646 | 1 551 | 1 434 | 1 303 |
| Rörelseresultat | 175 | 153 | 112 | 133 | 338 |
| Årets resultat | 179 | 165 | 190 | 159 | 16 |
| Eget kapital | 1 086 | 907 | 742 | 552 | 393 |
| Balansomslutning | 1 780 | 1 915 | 1 918 | 2 031 | 2 268 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 513 | 1 646 | 1 551 | 1 434 | 1 303 |
| Personalkostnader | 395 | 394 | 399 | 359 | 360 |
| Av- och nedskrivningar | 237 | 249 | 258 | 263 | 247 |
| Övriga externa kostnader | 229 | 302 | 237 | 172 | 218 |
| Övriga rörelseposter, netto | −477 | −548 | −545 | −507 | −140 |
| Rörelseresultat | 175 | 153 | 112 | 133 | 338 |
| Räntekostnader | 30 | 50 | 46 | 23 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 146 | 103 | 67 | 110 | 321 |
| Bokslutsdispositioner | 80 | 105 | 173 | 90 | −300 |
| Skatt | 47 | 43 | 49 | 41 | 4 |
| Årets resultat | 179 | 165 | 190 | 159 | 16 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 372 | 1 609 | 1 651 | 1 810 | 2 033 |
| Kortfristiga fordringar | 102 | 108 | 152 | 157 | 210 |
| Kassa och bank | 306 | 198 | 115 | 64 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 408 | 306 | 267 | 221 | 235 |
| Summa tillgångar | 1 780 | 1 915 | 1 918 | 2 031 | 2 268 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 857 | 692 | 502 | 343 | 327 |
| Eget kapital | 1 086 | 907 | 742 | 552 | 393 |
| Justerat eget kapital | 1 123 | 1 008 | 926 | 874 | 786 |
| Obeskattade reserver | 47 | 127 | 232 | 405 | 495 |
| Långfristiga skulder | 506 | 728 | 691 | 844 | 1 077 |
| Kortfristiga skulder | 141 | 153 | 253 | 230 | 303 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 780 | 1 915 | 1 918 | 2 031 | 2 268 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Maskinstation Daniel Larsson AB 1,5 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,6 procent, och soliditeten var hög — 63,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Hudiksvall.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva entreprenad mot jordbrukssektorn, anläggning, transporter, snöröjning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Larsson (f. 1991) Styrelseledamot
- Bo Mikael Larsson (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-12 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Tåsta 44, 824 92, Hudiksvall Besök: Tåsta 44, Hudiksvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |