Aktiebolag Lycksele
Maskinmontage Konsult i Lycksele AB
81 sökningar
Omsättning 2026
747 tkr
+50,0 %Rörelsemarginal
35,3 %
+12,0 p.e.Soliditet
92,1 %
−4,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 747 | 498 | 301 | 366 | 446 | 470 | 421 | 761 |
| Rörelseresultat | 264 | 116 | −30 | 3 | −11 | 116 | −20 | −73 |
| Årets resultat | 208 | 98 | −29 | 3 | 4 | 85 | −22 | −36 |
| Eget kapital | 597 | 388 | 310 | 339 | 336 | 332 | 247 | 269 |
| Balansomslutning | 648 | 400 | 346 | 376 | 384 | 399 | 305 | 347 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 747 | 498 | 301 | 366 | 446 | 470 | 421 | 761 |
| Personalkostnader | 3 | 1 | 10 | 5 | 11 | 3 | 18 | 87 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 28 | 16 | 18 | 17 | 3 | 3 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 75 | 58 | 69 | 72 | 48 | 120 | 144 |
| Övriga rörelseposter, netto | −395 | −278 | −247 | −271 | −357 | −300 | −300 | −600 |
| Rörelseresultat | 264 | 116 | −30 | 3 | −11 | 116 | −20 | −73 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 264 | 117 | −29 | 3 | −11 | 114 | −22 | −76 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | −17 | 0 | 40 |
| Skatt | 56 | 18 | 0 | 0 | 2 | 11 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 208 | 98 | −29 | 3 | 4 | 85 | −22 | −36 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 72 | 111 | 34 | 50 | 68 | 6 | 9 | 12 |
| Varulager | 66 | 141 | 105 | 94 | 130 | 107 | 80 | 138 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 52 | 110 | 90 | 101 | 109 | 95 | 116 |
| Kassa och bank | 491 | 96 | 97 | 142 | 85 | 177 | 121 | 80 |
| Omsättningstillgångar | 576 | 289 | 312 | 326 | 316 | 393 | 296 | 334 |
| Summa tillgångar | 648 | 400 | 346 | 376 | 384 | 399 | 305 | 347 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 289 | 190 | 239 | 236 | 232 | 147 | 169 | 205 |
| Eget kapital | 597 | 388 | 310 | 339 | 336 | 332 | 247 | 269 |
| Justerat eget kapital | 597 | 388 | 310 | 339 | 336 | 346 | 247 | 269 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 51 | 12 | 36 | 37 | 48 | 49 | 58 | 78 |
| Summa eget kapital och skulder | 648 | 400 | 346 | 376 | 384 | 399 | 305 | 347 |
| Ställda säkerheter | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 337 granskade bolag ligger Maskinmontage Konsult i Lycksele AB strax under mitten räknat på omsättning, med 747 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 35,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 92,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 50 procent. Sätet finns i Lycksele.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning och installation av energi- sparlösningar, elinstallationsverksamhet, fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Andersson (f. 1958) Styrelseledamot
- Mats Backman (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-10-03 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Bovägen 8, 921 31, Lycksele Besök: Bovägen 8, Lycksele |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |