Aktiebolag Örebro
Maskinförrådet Sverige AB
92 sökningar
705 tkr
−92,2 %-71,8 %
−62,3 p.e.2,3 %
+0,2 p.e.1
−66,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 | 9 077 | 19 360 | 7 220 | 2 893 |
| Rörelseresultat | −506 | −862 | −199 | −405 | 49 |
| Årets resultat | −1 468 | −1 569 | −385 | −360 | 0 |
| Eget kapital | 101 | 106 | 25 | 26 | 25 |
| Balansomslutning | 4 421 | 5 197 | 6 481 | 4 293 | 1 959 |
| Anställda | 1 | 3 | 4 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 705 | 9 077 | 19 360 | 7 220 | 2 893 |
| Personalkostnader | 0 | 710 | 1 342 | 1 045 | 400 |
| Av- och nedskrivningar | 97 | 161 | 177 | 123 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 133 | 1 907 | 2 115 | 1 322 | 385 |
| Övriga rörelseposter, netto | −981 | −7 161 | −15 925 | −5 135 | −2 034 |
| Rörelseresultat | −506 | −862 | −199 | −405 | 49 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 706 | 187 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 468 | −1 569 | −385 | −406 | 49 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 46 | −49 |
| Årets resultat | −1 468 | −1 569 | −385 | −360 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 777 | 1 700 | 1 770 | 1 700 | 330 |
| Varulager | 1 410 | 2 167 | 3 672 | 1 112 | 306 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 140 | 988 | 1 262 | 720 |
| Kassa och bank | 233 | 190 | 51 | 219 | 603 |
| Omsättningstillgångar | 1 643 | 3 497 | 4 711 | 2 593 | 1 629 |
| Summa tillgångar | 4 421 | 5 197 | 6 481 | 4 293 | 1 959 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 82 | 0 | 1 | 361 | 0 |
| Eget kapital | 101 | 106 | 25 | 26 | 25 |
| Justerat eget kapital | 101 | 106 | 25 | 26 | 25 |
| Långfristiga skulder | 4 259 | 4 674 | 4 878 | 3 443 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 61 | 417 | 1 578 | 824 | 1 934 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 421 | 5 197 | 6 481 | 4 293 | 1 959 |
| Ansvarsförbindelser | 1 462 | 1 650 | 745 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 504 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Maskinförrådet Sverige AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 705 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -71,8 procent, och soliditeten var låg — 2,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 92 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Örebro.
Bolaget ska ägna sig åt uthyrning och försäljning av bygg- och anläggningsmaskiner och förbrukningsmaterial inom samma bransch samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Egeryd (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Marcus Eriksson (f. 1990) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Hans Oskar Olsson (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | TEEG Örebro AB (559422-6127) |
|---|---|
| Koncernmoder | Egle Holding AB (556833-1754) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (SNI 46610) |
| Adress | Idrottsvägen 31 B, 702 32, Örebro Besök: Idrottsvägen 31 B, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |