Aktiebolag Lycksele
Maskindelar Sverige AB
79 sökningar
Omsättning 2025
26,6 mkr
−5,0 %Rörelsemarginal
8,9 %
+5,2 p.e.Soliditet
34,3 %
+27,5 p.e.Anställda
9
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 26 639 | 28 033 | 18 107 | 16 368 | 11 769 |
| Rörelseresultat | 2 381 | 1 054 | −766 | 265 | 361 |
| Årets resultat | 1 422 | 837 | −892 | 152 | 290 |
| Eget kapital | 2 003 | 581 | −255 | 637 | 484 |
| Balansomslutning | 7 052 | 8 648 | 6 987 | 6 919 | 5 089 |
| Anställda | 9 | 9 | 6 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 639 | 28 033 | 18 107 | 16 368 | 11 769 |
| Personalkostnader | 5 415 | 5 560 | 3 970 | 3 857 | 2 093 |
| Av- och nedskrivningar | 136 | 542 | 443 | 283 | 371 |
| Övriga externa kostnader | 2 536 | 3 222 | 2 132 | 1 518 | 1 338 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 171 | −17 655 | −12 328 | −10 445 | −7 606 |
| Rörelseresultat | 2 381 | 1 054 | −766 | 265 | 361 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 118 | 218 | 131 | 113 | 71 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 264 | 837 | −892 | 152 | 290 |
| Bokslutsdispositioner | −520 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 322 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 422 | 837 | −892 | 152 | 290 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 225 | 1 318 | 1 621 | 1 375 | 1 157 |
| Varulager | 4 493 | 4 998 | 3 800 | 3 546 | 2 379 |
| Kortfristiga fordringar | 2 303 | 2 290 | 1 545 | 1 972 | 1 320 |
| Kassa och bank | 31 | 42 | 21 | 26 | 233 |
| Omsättningstillgångar | 6 827 | 7 330 | 5 366 | 5 544 | 3 932 |
| Summa tillgångar | 7 052 | 8 648 | 6 987 | 6 919 | 5 089 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 531 | −306 | 587 | 435 | 144 |
| Eget kapital | 2 003 | 581 | −255 | 637 | 484 |
| Justerat eget kapital | 2 416 | 581 | −255 | 637 | 484 |
| Obeskattade reserver | 520 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 173 | 3 864 | 3 641 | 3 039 | 2 650 |
| Kortfristiga skulder | 3 356 | 4 203 | 3 601 | 3 243 | 1 955 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 052 | 8 648 | 6 987 | 6 919 | 5 089 |
| Ställda säkerheter | 3 500 | 3 101 | 2 882 | 1 200 | 1 000 |
| Ansvarsförbindelser | 800 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Med 26,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Maskindelar Sverige AB till den övre fjärdedelen bland branschens 254 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 8,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 34,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Lycksele.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Vi kommer att bedriva butik webhandel med inriktning mot maskiner och tunga fordon inom skog och entreprenad, försäljning av reservdelar slang hydraulprodukter förbrukning samt belysning. Bolaget skall bedriva transporter, bärgning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Sandberg (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Linder (f. 1974) Styrelseledamot
- Anders Linder (f. 1980) Styrelseledamot
- Henrik Berggren (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mats Bengtson (f. 1963) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-09 |
|---|---|
| Bransch | Bärgning avseende landtransport (SNI 52211) |
| Adress | Ruskträsk 47, 921 97, Lycksele Besök: Ruskträsk 47, Lycksele |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |