Aktiebolag Stockholm
Maskinbörsen i Upplands Väsby AB
286 sökningar
12,1 mkr
+14,3 %2,9 %
−7,7 p.e.58,2 %
−6,8 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 115 | 10 595 | 12 115 | 12 519 | 8 017 | 7 614 | 4 842 |
| Rörelseresultat | 357 | 1 131 | −1 799 | 2 137 | 478 | 787 | 279 |
| Årets resultat | 330 | 1 076 | −1 763 | 1 662 | 328 | 610 | 162 |
| Eget kapital | 1 967 | 2 137 | 1 061 | 2 824 | 1 162 | 1 134 | 524 |
| Balansomslutning | 3 382 | 3 290 | 3 517 | 4 848 | 2 284 | 2 918 | 1 650 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 115 | 10 595 | 12 115 | 12 519 | 8 017 | 7 614 | 4 842 |
| Personalkostnader | 1 241 | 1 460 | 2 610 | 1 834 | 1 186 | 778 | 515 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 68 | 11 | 0 | 19 | 67 | 75 |
| Övriga externa kostnader | 2 010 | 2 204 | 3 788 | 2 662 | 2 035 | 1 065 | 837 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 439 | −5 732 | −7 505 | −5 886 | −4 299 | −4 917 | −3 136 |
| Rörelseresultat | 357 | 1 131 | −1 799 | 2 137 | 478 | 787 | 279 |
| Ränteintäkter | 84 | 5 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 72 | 60 | 33 | 19 | 4 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 369 | 1 076 | −1 832 | 2 117 | 474 | 785 | 279 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 69 | 0 | 0 | 0 | −69 |
| Skatt | 39 | 0 | 0 | 455 | 147 | 175 | 48 |
| Årets resultat | 330 | 1 076 | −1 763 | 1 662 | 328 | 610 | 162 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 203 | 271 | 86 | 0 | 106 | 37 | 144 |
| Varulager | 1 909 | 1 910 | 2 500 | 2 924 | 1 159 | 847 | 847 |
| Kortfristiga fordringar | 285 | 1 009 | 638 | 1 227 | 903 | 1 608 | 406 |
| Kassa och bank | 985 | 100 | 293 | 697 | 115 | 425 | 252 |
| Omsättningstillgångar | 3 179 | 3 020 | 3 431 | 4 848 | 2 178 | 2 880 | 1 506 |
| Summa tillgångar | 3 382 | 3 290 | 3 517 | 4 848 | 2 284 | 2 918 | 1 650 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 587 | 1 011 | 2 774 | 1 112 | 784 | 474 | 312 |
| Eget kapital | 1 967 | 2 137 | 1 061 | 2 824 | 1 162 | 1 134 | 524 |
| Justerat eget kapital | 1 967 | 2 137 | 1 061 | 2 879 | 1 217 | 1 189 | 579 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 69 | 69 | 69 | 69 |
| Långfristiga skulder | 27 | 128 | 432 | 0 | 0 | 170 | 525 |
| Kortfristiga skulder | 1 388 | 1 025 | 2 024 | 1 955 | 1 053 | 1 545 | 532 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 382 | 3 290 | 3 517 | 4 848 | 2 284 | 2 918 | 1 650 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 939 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Maskinbörsen i Upplands Väsby AB i den övre halvan sett till omsättning, med 12,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 58,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva köp, försäljning och förmedling av nya och begagnade restaurangutrustningar, samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva frisörverksamhet.
Styrelse & ledning
- Resul Korkmaz (f. 1993) Styrelseledamot
- Osman Özkan (f. 1993) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-12-16 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Maltesholmsvägen 90, 165 55, Hässelby Besök: Maltesholmsvägen 90, Hässelby |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-7138120 |