starkabolag.se

Aktiebolag Göteborg

Masala Lindholmen AB

87 sökningar

Omsättning 2025

3,5 mkr

−25,5 %
Rörelsemarginal

-2,5 %

+1,7 p.e.
Soliditet

26,1 %

−1,8 p.e.
Anställda

3

−50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-04
Omsättning3 4924 6865 0163 4681 333
Rörelseresultat−88−19613784−210
Årets resultat1−611267−11
Eget kapital221220226424357
Balansomslutning1 1481 071907936751
Anställda36621
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-08*2021-04
Nettoomsättning3 4924 6865 0163 4681 333
Personalkostnader1 2722 0021 759992440
Av- och nedskrivningar10878766247
Övriga externa kostnader1 1931 5101 5611 242761
Övriga rörelseposter, netto−1 007−1 292−1 483−1 088−295
Rörelseresultat−88−19613784−210
Ränteintäkter011——
Räntekostnader20011
Resultat efter finansiella poster−89−19513883−211
Koncernbidrag9019000200
Skatt0126160
Årets resultat1−611267−11

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-08*2021-04
Anläggningstillgångar408213270301127
Varulager5876855726
Kortfristiga fordringar589761457471556
Kassa och bank93219510742
Omsättningstillgångar740859637635624
Summa tillgångar1 1481 071907936751
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat12012614257268
Eget kapital221220226424357
Justerat eget kapital300299305503436
Obeskattade reserver9999999999
Kortfristiga skulder828752582413295
Summa eget kapital och skulder1 1481 071907936751
Ansvarsförbindelser0310310310310

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Masala Lindholmen AB omsatte 3,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,5 procent, och soliditeten var god — 26,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 25 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Göteborg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Masala Lindholmen AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Masala Lindholmen AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Masala Lindholmen AB (556834-1787)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Moderbolag Göteborgs Masala AB (556670-0133)
Koncernmoder Göteborgs Masala AB (556670-0133)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-12-20
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Danska vägen 110, 416 59, Göteborg
Besök: Danska Vägen 110, Göteborg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-4403829