Aktiebolag Tanum
Marwans Måleri AB
45 sökningar
1,1 mkr
−9,0 %27,3 %
+23,0 p.e.79,7 %
+15,3 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 075 | 1 181 | 2 145 |
| Rörelseresultat | 294 | 51 | 1 499 |
| Årets resultat | 228 | 145 | 880 |
| Eget kapital | 669 | 651 | 905 |
| Balansomslutning | 1 108 | 1 343 | 1 657 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 075 | 1 181 | 2 145 |
| Personalkostnader | 256 | 626 | 204 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 199 | 241 | 231 |
| Övriga rörelseposter, netto | −309 | −246 | −199 |
| Rörelseresultat | 294 | 51 | 1 499 |
| Ränteintäkter | 2 | 14 | 0 |
| Räntekostnader | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 290 | 65 | 1 499 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 120 | −390 |
| Skatt | 62 | 39 | 230 |
| Årets resultat | 228 | 145 | 880 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 38 | 55 | 72 |
| Kortfristiga fordringar | 89 | 91 | 626 |
| Kassa och bank | 981 | 1 197 | 959 |
| Omsättningstillgångar | 1 070 | 1 288 | 1 585 |
| Summa tillgångar | 1 108 | 1 343 | 1 657 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 416 | 481 | 0 |
| Eget kapital | 669 | 651 | 905 |
| Justerat eget kapital | 883 | 865 | 1 215 |
| Obeskattade reserver | 270 | 270 | 390 |
| Kortfristiga skulder | 169 | 422 | 362 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 108 | 1 343 | 1 657 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Marwans Måleri AB omsatte 1,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 27,3 procent, och soliditeten var hög — 79,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Tanum.
Bolaget skall arbeta med byggarbete, målning, kakel, rörkrökare, snickra samt elarbete så därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marwan Souleiman (f. 1972) Styrelseledamot
- Fadilah Kanj (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-05 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Bagarevägen 2, 457 32, Tanumshede Besök: Bagarevägen 2, Tanumshede |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |