Aktiebolag Stockholm
Marvelous Creations AB
11 sökningar
741 tkr
+49,7 %97,0 %
−1,4 p.e.69,5 %
−0,8 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 741 | 495 | 209 | 568 |
| Rörelseresultat | 719 | 487 | 204 | 556 |
| Årets resultat | 579 | 394 | 167 | 441 |
| Eget kapital | 998 | 628 | 446 | 466 |
| Balansomslutning | 1 436 | 893 | 572 | 656 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 741 | 495 | 209 | 568 |
| Personalkostnader | 6 | 4 | 1 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 4 | 4 | 3 |
| Rörelseresultat | 719 | 487 | 204 | 556 |
| Ränteintäkter | 10 | 9 | 7 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 729 | 496 | 210 | 556 |
| Skatt | 150 | 102 | 43 | 114 |
| Årets resultat | 579 | 394 | 167 | 441 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 236 | 497 | 310 | 71 |
| Kassa och bank | 1 200 | 396 | 262 | 585 |
| Omsättningstillgångar | 1 436 | 893 | 572 | 656 |
| Summa tillgångar | 1 436 | 893 | 572 | 656 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 394 | 209 | 254 | 0 |
| Eget kapital | 998 | 628 | 446 | 466 |
| Justerat eget kapital | 998 | 628 | 446 | 466 |
| Kortfristiga skulder | 438 | 265 | 126 | 190 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 436 | 893 | 572 | 656 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 407 granskade bolag ligger Marvelous Creations AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 741 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 97,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 69,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 50 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom TV- och medieproduktion.
Styrelse & ledning
- Johan Andersson (f. 1995) Styrelseledamot
- Siri Morberg (f. 1997) Styrelsesuppleant
- Lars Andersson (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-10 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Rindögatan 13, 115 36, Stockholm Besök: Rindögatan 13, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |