Aktiebolag Stockholm
Marvell Technology Sweden AB
119 sökningar
Omsättning 2025
18,7 mkr
−20,9 %Rörelsemarginal
4,3 %
−0,7 p.e.Soliditet
70,4 %
+8,1 p.e.Anställda
4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 661 | 23 602 | 20 470 | 18 443 | 17 276 |
| Rörelseresultat | 794 | 1 159 | 975 | 878 | 766 |
| Årets resultat | 775 | 1 010 | 1 151 | 1 279 | 14 |
| Eget kapital | 9 090 | 8 315 | 7 305 | 6 154 | 4 875 |
| Balansomslutning | 12 916 | 13 362 | 11 099 | 9 900 | 7 732 |
| Anställda | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 661 | 23 602 | 20 470 | 18 443 | 17 276 |
| Personalkostnader | 15 701 | 20 424 | 17 222 | 16 327 | 15 117 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 12 | 6 | 7 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 2 151 | 2 006 | 2 268 | 1 231 | 1 385 |
| Rörelseresultat | 794 | 1 159 | 975 | 878 | 766 |
| Ränteintäkter | 203 | 120 | 477 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 3 | 0 | 0 | 747 |
| Resultat efter finansiella poster | 992 | 1 275 | 1 451 | 1 612 | 19 |
| Skatt | 218 | 265 | 301 | 333 | 5 |
| Årets resultat | 775 | 1 010 | 1 151 | 1 279 | 14 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 20 | 16 | 5 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 6 459 | 3 807 | 2 787 | 3 236 | 2 803 |
| Kassa och bank | 6 452 | 9 535 | 8 296 | 6 659 | 4 918 |
| Omsättningstillgångar | 12 911 | 13 342 | 11 083 | 9 895 | 7 721 |
| Summa tillgångar | 12 916 | 13 362 | 11 099 | 9 900 | 7 732 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 265 | 7 255 | 6 104 | 4 825 | 4 811 |
| Eget kapital | 9 090 | 8 315 | 7 305 | 6 154 | 4 875 |
| Justerat eget kapital | 9 090 | 8 315 | 7 305 | 6 154 | 4 875 |
| Kortfristiga skulder | 3 826 | 5 047 | 3 794 | 3 746 | 2 857 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 916 | 13 362 | 11 099 | 9 900 | 7 732 |
Verksamhet
Marvell Technology Sweden AB omsatte 18,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 935 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 4,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 70,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utveckling och försäljning av hårdvarubaserade nätverkslösningar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Amanda Pettersson (f. 1995) Ordförande, Styrelseledamot
- Mark John Casper (f. 1967) Styrelseledamot
- Fanny Sandberg (f. 2000) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- John Larsson (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | MARVELL TECHNOLOGY INC |
|---|---|
| Koncernmoder | MARVELL TECHNOLOGY INC |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-09-12 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Sveavägen 53, Box 6343, 102 35, Stockholm Besök: Sveavägen 53 Box 6343, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |