Aktiebolag Fagersta
Martin Palmqvist VVS AB
123 sökningar
9,3 mkr
+7,4 %1,4 %
−0,7 p.e.22,5 %
−2,2 p.e.6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 303 | 8 658 | 7 445 | 5 267 | 4 541 | 3 379 | 3 819 |
| Rörelseresultat | 130 | 178 | 306 | −43 | 174 | 21 | 707 |
| Årets resultat | 88 | 81 | 123 | 4 | 114 | 4 | 407 |
| Eget kapital | 747 | 734 | 703 | 580 | 576 | 461 | 457 |
| Balansomslutning | 3 314 | 2 968 | 1 950 | 1 405 | 1 407 | 1 135 | 978 |
| Anställda | 6 | 6 | 5 | 4 | 3 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 303 | 8 658 | 7 445 | 5 267 | 4 541 | 3 379 | 3 819 |
| Personalkostnader | 2 112 | 2 708 | 2 838 | 2 143 | 1 538 | 1 201 | 923 |
| Av- och nedskrivningar | 3 326 | 18 | 62 | 10 | 5 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 676 | 1 763 | 1 160 | 845 | 672 | 682 | 562 |
| Övriga rörelseposter, netto | 941 | −3 991 | −3 079 | −2 312 | −2 152 | −1 475 | −1 627 |
| Rörelseresultat | 130 | 178 | 306 | −43 | 174 | 21 | 707 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 102 | 50 | 33 | 10 | 6 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 30 | 128 | 273 | −53 | 168 | 19 | 704 |
| Bokslutsdispositioner | 91 | −25 | −75 | 60 | −42 | 0 | −176 |
| Skatt | 32 | 22 | 75 | 3 | 12 | 15 | 120 |
| Årets resultat | 88 | 81 | 123 | 4 | 114 | 4 | 407 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 38 | 56 | 64 | 33 | 43 | 0 | 0 |
| Varulager | 1 498 | 1 887 | 1 418 | 962 | 391 | 149 | 62 |
| Kortfristiga fordringar | 1 778 | 1 025 | 468 | 410 | 969 | 717 | 394 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 268 | 523 |
| Omsättningstillgångar | 3 276 | 2 912 | 1 886 | 1 372 | 1 364 | 1 135 | 978 |
| Summa tillgångar | 3 314 | 2 968 | 1 950 | 1 405 | 1 407 | 1 135 | 978 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 609 | 603 | 530 | 526 | 412 | 407 | 0 |
| Eget kapital | 747 | 734 | 703 | 580 | 576 | 461 | 457 |
| Justerat eget kapital | 880 | 939 | 888 | 705 | 749 | 601 | 597 |
| Obeskattade reserver | 167 | 258 | 233 | 158 | 218 | 176 | 176 |
| Långfristiga skulder | 413 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 987 | 1 976 | 1 014 | 667 | 613 | 498 | 345 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 314 | 2 968 | 1 950 | 1 405 | 1 407 | 1 135 | 978 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 954 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Martin Palmqvist VVS AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 9,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 22,5 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Fagersta.
Aktiebolaget ska bedriva entreprenad, installationer, reparationer samt försäljning inom VVS-branschen, konsultverksamhet avseende administration och redovisning samt där med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Martin Palmqvist (f. 1988) Styrelseledamot
- Emmy Palmqvist (f. 1993) Styrelsesuppleant
- Jan Rolf Hultelid (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-10 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Henningsvägen 10, 737 30, Fagersta Besök: Henningsvägen 10, Fagersta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |