Aktiebolag Södertälje
Martiflex Grupp AB
47 sökningar
5 mkr
+71,6 %18,4 %
+12,3 p.e.52,4 %
−10,5 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 966 | 2 894 | 5 924 | 7 801 | 7 422 | 4 530 | 4 861 |
| Rörelseresultat | 915 | 176 | −732 | 602 | 1 086 | 684 | 485 |
| Årets resultat | 837 | 176 | −750 | 454 | 837 | 528 | 369 |
| Eget kapital | 1 375 | 797 | 621 | 1 521 | 1 354 | 697 | 419 |
| Balansomslutning | 2 626 | 1 267 | 1 191 | 2 589 | 2 991 | 1 632 | 1 057 |
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 4 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 966 | 2 894 | 5 924 | 7 801 | 7 422 | 4 530 | 4 861 |
| Personalkostnader | 750 | 520 | 1 544 | 1 953 | 1 359 | 839 | 974 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 13 | 164 | 158 | 73 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 805 | 860 | 1 500 | 1 294 | 785 | 404 | 759 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 486 | −1 328 | −3 599 | −3 788 | −4 034 | −2 530 | −2 600 |
| Rörelseresultat | 915 | 176 | −732 | 602 | 1 086 | 684 | 485 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 21 | 25 | 20 | 9 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 913 | 176 | −750 | 577 | 1 066 | 675 | 476 |
| Skatt | 76 | 0 | 0 | 124 | 230 | 146 | 106 |
| Årets resultat | 837 | 176 | −750 | 454 | 837 | 528 | 369 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 120 | 130 | 139 | 597 | 602 | 254 | 172 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 212 | 1 106 | 686 | 1 756 | 2 041 | 843 | 334 |
| Kassa och bank | 1 294 | 31 | 366 | 236 | 348 | 487 | 551 |
| Omsättningstillgångar | 2 506 | 1 137 | 1 051 | 1 992 | 2 390 | 1 379 | 885 |
| Summa tillgångar | 2 626 | 1 267 | 1 191 | 2 589 | 2 991 | 1 632 | 1 057 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 488 | 571 | 1 321 | 1 017 | 467 | 119 | 0 |
| Eget kapital | 1 375 | 797 | 621 | 1 521 | 1 354 | 697 | 419 |
| Justerat eget kapital | 1 375 | 797 | 621 | 1 521 | 1 354 | 697 | 419 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 451 | 424 | 137 | 159 |
| Kortfristiga skulder | 1 251 | 470 | 570 | 617 | 1 213 | 798 | 479 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 626 | 1 267 | 1 191 | 2 589 | 2 991 | 1 632 | 1 057 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Martiflex Grupp AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,4 procent, och soliditeten var hög — 52,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 72 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Södertälje.
Byggnadssnickerier, för fast montering, inredning som köksskåp, elinstallationer, byggnadssnickeriarbeten
Styrelse & ledning
- Mariusz Michal Soltys (f. 1982) Verkställande direktör
- Mariusz Michal Soltys (f. 1982) Styrelseledamot
- Anna Maria Soltys (f. 1982) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Martiflex Grupp AB (559170-1791) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-05 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Edbovägen 47, 142 63, Trångsund Besök: Edbovägen 47, Trångsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |