Aktiebolag Tjörn
MÅRTENS EL AB
57 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
−2,8 %Rörelsemarginal
28,3 %
−3,4 p.e.Soliditet
78,3 %
+2,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 291 | 1 328 | 1 221 | 1 649 | 1 476 | 1 563 | 1 195 | 1 402 |
| Rörelseresultat | 365 | 421 | 236 | 329 | 288 | 366 | 194 | 234 |
| Årets resultat | 293 | 342 | 179 | 250 | 218 | 277 | 257 | 264 |
| Eget kapital | 837 | 744 | 751 | 873 | 823 | 605 | 528 | 578 |
| Balansomslutning | 1 069 | 985 | 1 034 | 1 201 | 1 118 | 881 | 687 | 837 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 291 | 1 328 | 1 221 | 1 649 | 1 476 | 1 563 | 1 195 | 1 402 |
| Personalkostnader | 270 | 265 | 306 | 520 | 511 | 527 | 527 | 531 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 141 | 108 | 105 | 78 | 107 | 92 | 105 |
| Övriga rörelseposter, netto | −564 | −495 | −565 | −695 | −599 | −563 | −382 | −525 |
| Rörelseresultat | 365 | 421 | 236 | 329 | 288 | 366 | 194 | 234 |
| Ränteintäkter | 5 | 11 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 370 | 432 | 236 | 328 | 287 | 366 | 193 | 234 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 107 |
| Skatt | 77 | 89 | 58 | 78 | 69 | 89 | 44 | 77 |
| Årets resultat | 293 | 342 | 179 | 250 | 218 | 277 | 257 | 264 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 | 19 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 55 | 55 | 40 | 38 | 39 | 31 | 41 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 65 | 63 | 164 | 192 | 164 | 244 | 240 |
| Kassa och bank | 948 | 846 | 905 | 999 | 887 | 686 | 402 | 577 |
| Omsättningstillgångar | 1 056 | 966 | 1 008 | 1 201 | 1 118 | 881 | 687 | 837 |
| Summa tillgångar | 1 069 | 985 | 1 034 | 1 201 | 1 118 | 881 | 687 | 837 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 192 | 1 050 | 1 221 | 1 272 | 1 254 | 977 | 920 | 963 |
| Eget kapital | 837 | 744 | 751 | 873 | 823 | 605 | 528 | 578 |
| Justerat eget kapital | 837 | 744 | 751 | 873 | 823 | 605 | 528 | 578 |
| Kortfristiga skulder | 232 | 241 | 283 | 328 | 295 | 276 | 159 | 259 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 069 | 985 | 1 034 | 1 201 | 1 118 | 881 | 687 | 837 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MÅRTENS EL AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 28,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 78,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Tjörn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra elinstallationer.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Mårten Lundgren (f. 1970) Styrelseledamot
- Carina Lindersson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Västra Mjörnvägen 81, 471 73, Mjörn Besök: Västra Mjörnvägen 81, Mjörn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |