Aktiebolag Stockholm
Marteco AB
15 sökningar
Omsättning 2025
612 tkr
+8,3 %Rörelsemarginal
17,5 %
−24,1 p.e.Soliditet
49,3 %
−11,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 612 | 565 | 155 |
| Rörelseresultat | 107 | 235 | 65 |
| Årets resultat | 85 | 187 | 50 |
| Eget kapital | 148 | 263 | 75 |
| Balansomslutning | 300 | 436 | 149 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 612 | 565 | 155 |
| Övriga externa kostnader | 194 | 330 | 90 |
| Övriga rörelseposter, netto | −311 | — | — |
| Rörelseresultat | 107 | 235 | 65 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 108 | 236 | 65 |
| Skatt | 22 | 49 | 15 |
| Årets resultat | 85 | 187 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 147 | 64 | 39 |
| Kassa och bank | 153 | 372 | 110 |
| Omsättningstillgångar | 300 | 436 | 149 |
| Summa tillgångar | 300 | 436 | 149 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 38 | 51 | 0 |
| Eget kapital | 148 | 263 | 75 |
| Justerat eget kapital | 148 | 263 | 75 |
| Långfristiga skulder | 4 | 4 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 148 | 169 | 74 |
| Summa eget kapital och skulder | 300 | 436 | 149 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 367 granskade bolag ligger Marteco AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 612 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,5 procent, och soliditeten var god — 49,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och tekniska frågor för renhållningsbranschen, lastbilstillverkare samt påbyggnads tillverkare och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Snezana Stojanovic (f. 1961) Ordförande, Styrelseledamot
- Zoran Stojanovic (f. 1959) Styrelseledamot
- Suzana Stojanovic (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-04-27 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Valhallavägen 174, 115 27, Stockholm Besök: Valhallavägen 174, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |