Aktiebolag Karlskrona
Marshal Yavari AB
72 sökningar
Omsättning 2024
5 mkr
+11,1 %Rörelsemarginal
13,6 %
−2,4 p.e.Soliditet
69,2 %
−4,4 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 034 | 4 531 | 4 145 | 3 587 | 3 260 |
| Rörelseresultat | 683 | 724 | 330 | 558 | 612 |
| Årets resultat | 679 | 513 | 261 | 345 | 387 |
| Eget kapital | 770 | 690 | 478 | 667 | 622 |
| Balansomslutning | 1 273 | 1 282 | 1 005 | 1 102 | 1 089 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 034 | 4 531 | 4 145 | 3 587 | 3 260 |
| Personalkostnader | 1 868 | 1 629 | 1 601 | 1 499 | 1 415 |
| Av- och nedskrivningar | 69 | 69 | 58 | 5 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 738 | 765 | 593 | 454 | 451 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 676 | −1 344 | −1 563 | −1 071 | −780 |
| Rörelseresultat | 683 | 724 | 330 | 558 | 612 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 683 | 727 | 329 | 556 | 612 |
| Bokslutsdispositioner | 180 | −80 | 0 | −120 | −120 |
| Skatt | 184 | 134 | 68 | 90 | 105 |
| Årets resultat | 679 | 513 | 261 | 345 | 387 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 143 | 211 | 280 | 41 | 0 |
| Varulager | 61 | 66 | 32 | 19 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 128 | 227 | 31 | 12 |
| Kassa och bank | 1 006 | 877 | 466 | 1 012 | 1 052 |
| Omsättningstillgångar | 1 130 | 1 071 | 725 | 1 061 | 1 089 |
| Summa tillgångar | 1 273 | 1 282 | 1 005 | 1 102 | 1 089 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 41 | 127 | 167 | 272 | 185 |
| Eget kapital | 770 | 690 | 478 | 667 | 622 |
| Justerat eget kapital | 881 | 944 | 669 | 858 | 717 |
| Obeskattade reserver | 140 | 320 | 240 | 240 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 363 | 272 | 287 | 195 | 347 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 273 | 1 282 | 1 005 | 1 102 | 1 089 |
Verksamhet
Marshal Yavari AB omsatte 5 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 13,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 69,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Karlskrona.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andy Marshal (f. 1985) Styrelseledamot
- Mina Rasouli (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Åvägen 3, 373 30, Nättraby Besök: Åvägen 3, Nättraby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |