Aktiebolag Helsingborg
Marpil Holding AB
35 sökningar
Omsättning 2025
8,7 mkr
−12,7 %Rörelsemarginal
0,6 %
+1,6 p.e.Soliditet
2,9 %
+0,4 p.e.Anställda
11
−8,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 748 | 10 024 | 11 843 | 11 831 | 4 052 | 1 291 | 1 000 |
| Rörelseresultat | 51 | −106 | −438 | 306 | 321 | −28 | 43 |
| Årets resultat | 11 | −148 | −296 | 146 | 186 | −31 | 34 |
| Eget kapital | 51 | 40 | 88 | 385 | 238 | 53 | 84 |
| Balansomslutning | 1 756 | 1 609 | 1 719 | 1 554 | 1 100 | 224 | 292 |
| Anställda | 11 | 12 | 9 | 6 | 4 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 748 | 10 024 | 11 843 | 11 831 | 4 052 | 1 291 | 1 000 |
| Personalkostnader | 5 226 | 5 949 | 4 941 | 3 519 | 2 055 | 1 309 | 938 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 514 | 1 649 | 2 112 | 1 615 | 634 | 18 | 19 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 927 | −2 502 | −5 198 | −6 361 | −1 042 | 8 | — |
| Rörelseresultat | 51 | −106 | −438 | 306 | 321 | −28 | 43 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 44 | 42 | 34 | 14 | 7 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | −148 | −470 | 292 | 313 | −31 | 43 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 173 | −96 | −78 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 | 0 | 9 |
| Årets resultat | 11 | −148 | −296 | 146 | 186 | −31 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 | 60 | 89 | 119 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 421 | 270 | 296 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 149 | 1 217 | 1 159 | 1 031 | 1 028 | 207 | 200 |
| Kassa och bank | 156 | 62 | 175 | 404 | 73 | 17 | 92 |
| Omsättningstillgångar | 1 726 | 1 549 | 1 629 | 1 435 | 1 100 | 224 | 292 |
| Summa tillgångar | 1 756 | 1 609 | 1 719 | 1 554 | 1 100 | 224 | 292 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −10 | 38 | 334 | 189 | 2 | 34 | 0 |
| Eget kapital | 51 | 40 | 88 | 385 | 238 | 53 | 84 |
| Justerat eget kapital | 51 | 40 | 88 | 522 | 300 | 53 | 84 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 173 | 78 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 22 | 201 | 3 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 683 | 1 368 | 1 628 | 995 | 780 | 171 | 208 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 756 | 1 609 | 1 719 | 1 554 | 1 100 | 224 | 292 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Marpil Holding AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 8,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 2,9 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Helsingborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mariusz Pilniewicz (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Malgorzata Pilniewicz (f. 1975) Styrelseledamot
- Dawid Jakubowski (f. 1996) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Teddie Leidhem (f. 1986) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-19 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Landskronavägen 773, 257 30, Rydebäck Besök: Landskronavägen 773, Rydebäck |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |