Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Markisol Holding AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Markisol Holding AB minskade omsättningen med 44 procent senaste året. Medianen bland branschens 731 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 4,9 procent, mot branschmedianens -2,8 procent.
Soliditeten ligger på 42,9 procent — branschens median är 57,8 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Verksamheter som utövas av huvudkontor
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −44,2 % | 721 | 731 | 1 % |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 174 | 702 | 75 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 146 | 731 | 80 % |
| Soliditet | 42,9 % | 474 | 730 | 35 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 174 tkr | 418 | 731 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 107 tkr | 229 | 731 | 69 % |
| Nettoomsättning | 10 870 tkr | 561 | 731 | 23 % |
| Rörelseresultat | 537 tkr | 255 | 731 | 65 % |
| Antal anställda | 5 | 515 | 731 | 30 % |
Blekinge län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −44,2 % | 998 | 1 015 | 2 % |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 551 | 1 014 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 338 | 1 015 | 67 % |
| Soliditet | 42,9 % | 570 | 1 013 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 174 tkr | 371 | 1 015 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | 107 tkr | 499 | 1 015 | 51 % |
| Nettoomsättning | 10 870 tkr | 580 | 1 015 | 43 % |
| Rörelseresultat | 537 tkr | 578 | 1 015 | 43 % |
| Antal anställda | 5 | 590 | 1 015 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −44,2 % | 86 037 | 87 570 | 2 % |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 44 797 | 87 488 | 49 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 32 354 | 87 590 | 63 % |
| Soliditet | 42,9 % | 47 585 | 87 388 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 174 tkr | 36 379 | 87 591 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 107 tkr | 43 119 | 87 591 | 51 % |
| Nettoomsättning | 10 870 tkr | 55 965 | 87 591 | 36 % |
| Rörelseresultat | 537 tkr | 51 101 | 87 591 | 42 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .